Język / language:

Newsletter

Szukaj

Gniezno

Pierwsza Stolica Polski www.gniezno.eu
Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie
Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie Gniezno - zdjęcie

Gniezno jako Pierwsza Stolica Polski i Miasto Świętego Wojciecha jest nie tylko symbolem europejskiego pojednania i dialogu, ale także miejscem obecnym w sercu każdego Polaka.


czytaj dalej...

Zapraszamy do Gniezna
Gniezno jako Pierwsza Stolica Polski i Miasto Świętego Wojciecha jest nie tylko symbolem europejskiego pojednania i dialogu, ale także miejscem obecnym w sercu każdego Polaka. Przez Ziemię Gnieźnieńską przebiega Szlak Piastowski, należący do najpopularniejszych w kraju tras wycieczkowych. Łączy on Poznań, Gniezno i Kruszwicę - miasta zasobne w pamiątki historyczne i zabytki architektury. Gniezno chętnie odwiedzane jest przez turystów przede wszystkim ze względu na możliwość zetknięcia się z dziedzictwem naszych pradziadów. Przechadzając się malowniczymi ulicami tego wielowiekowego grodu napotkać możemy na swojej drodze rozliczne zabytki pochodzące zarówno z epoki pierwszych Piastów, jak i czasów późniejszych.

Nie samą przeszłością żyje jednak Gniezno, Jest to miasto otwarte także na dzień jutrzejszy. Świadczyć o tym może chociażby pięć działających tu uczelni wyższych, dzięki  którym miasto tętni życiem kulturalnymi naukowym. Oprócz tego pierwsza stolica Polski kusi pięknem jezior i parków, stwarzając przyjezdnym możliwość wypoczynku na łonie natury, a odbywające się cyklicznie różnorakie festyny i imprezy - jak choćby Gnieźnieńskie Spotkania z Historią - zapewniają turystom niezapomniane przeżycia.
Podróż do Pierwszej Stolicy Polski to wyprawa w historyczną i kulturową przeszłość do czasów, kiedy rodziło się Państwo Polskie. Jak piastowska legenda mówi – Gniezno powstało w miejscu wskazanym Lechowi, bratu Czecha i Rusa przez gniazdo białego orła. Dziś echa podania przebrzmiewają w samej nazwie miasta i herbie, gdzie drapieżny ptak znalazł zaszczytne miejsce. Dogodne położenie wśród Pojezierza Gnieźnieńskiego sprawiło, iż Piastowie wybrali właśnie ten teren na swą centralną siedzibę, budując tu około 940 r. potężny gród warowny, który stał się podstawą do przyszłej lokacji średniowiecznego miasta.

To właśnie w Gnieźnie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – przyjęcie w 966 roku chrztu przez piastowskiego księcia Mieszka I. Ten historyczny moment uczynił z Gniezna niezwykle ważny ośrodek chrześcijaństwa, czego symbolem było założenie tu pierwszego biskupstwa. Przybycie do Gniezna biskupa praskiego Wojciecha, jego misja chrystianizacyjna do Prus i męczeńska śmierć dały początek kultowi św. Wojciecha, który po dziś dzień jednoczy i przyciąga do Gniezna pielgrzymów z całej Europy. Jego prochy, złożone w gnieźnieńskiej Katedrze, stały się celem pielgrzymki do Gniezna w 1000 roku cesarza niemieckiego Ottona III. Spotkanie syna Mieszka I, księcia Bolesława Chrobrego z tym ówczesnym niekwestionowanym władcą chrześcijańskiej Europy zaowocowało w kilkanaście lat później koronacją Piasta na I króla Polski. Tym samym Gniezno stało się symbolem debiutu młodego państwa na politycznej mapie Starego Kontynentu, a idee ówczesnego zjazdu gnieźnieńskiego po dziś dzień przyświecają międzynarodowym spotkaniom „głów” europejskich państw właśnie w Gnieźnie: mieście – symbolu jednoczącej się i solidarnej Europy.

Aż do schyłku średniowiecza Gniezno było jednym z najważniejszych ośrodków politycznych w Polsce, a ulokowane w nim pierwsze arcybiskupstwo jednoczyło religijnie młode państwo. Katedra Gnieźnieńska była miejscem koronacji jeszcze wielu władców średniowiecznej Polski: Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II Czeskiego. Dopiero najazd zakonu krzyżackiego w 1331 roku przerwał bujny rozkwit Pierwszej Stolicy Polski. Gniezno straciło wówczas swoje strategiczne znaczenie, ale historia nigdy nie pozwoliła zapomnieć o największych chwilach świetności miasta i znaczącym wpływie na kształtowanie się państwowości polskiej – tak jest zresztą po dziś dzień.

Zapraszamy więc serdecznie do historycznego serca Polski. Pobyt w Gnieźnie łączy w sobie pożyteczną naukę o dziedzictwie wieków z przyjemnym w formie wypoczynkiem na łonie natury czy w licznych, kameralnych kawiarenkach i restauracyjkach.


TURYSTYKA, REKREACJA I KULTURA
Współczesne Gniezno to narodowy skarbiec kultury, pełen fascynujących zabytków z okresu kiedy Polską władali pierwsi Piastowie. Najcenniejszym z nich jest oczywiście Katedra Gnieźnieńska, powstała 1342 r. Ta gotycka budowla, została zbudowana dzięki ogromnemu poświęceniu ówczesnego arcybiskupa, Jarosława Bogorii ze Skotnik. Świątynia powstała w ciągu pięćdziesięciu lat na miejscu wcześniejszych budowli sakralnych z X i XII wieku. Katedra w swojej przeszłości była kilkakrotnie przebudowywana i trawiona pożarami, mimo to zdołano zachować jej największe skarby, a wśród nich przepiękną konfesję św. Wojciecha – srebrny relikwiarz z XVII zawierający szczątki pierwszego patrona Polski. Szczególna uwagę należy również zwrócić na płytę nagrobną arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego, dłuta samego Wita Stwosza. Wnętrza katedry prezentują znacznie więcej interesujących miejsc i zabytków, godnych najwyższego polecenia…

Jednym z nich są także Drzwi Gnieźnieńskie, uznawane za najcenniejszy skarb sztuki romańskiej w Polsce. Ich dwa skrzydła przedstawiają sceny z życia pierwszego patrona naszego kraju – św. Wojciecha od jego narodzin, poprzez męczeńską śmierć i złożenie ciała do grobu. Powstały prawdopodobnie jeszcze w XII wieku i są jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w całej Europie.

Prowadząca z Rynku do Katedry ul. Tumska jest jednym z najstarszych traktów w mieście. Ciągną się wzdłuż niej klasycystyczne budynki, będące ciekawym przykładem zabudowy mieszczańskiej z XIX wieku. To niezwykle urokliwe i gwarne miejsce w pogodne dni wypełnione jest turystami odwiedzającymi tamtejsze kawiarenki i sklepy z pamiątkami.
Rynek i przylegające do niego uliczki z przepięknymi kamienicami zostały odbudowane w XIX wieku, po tym jak większość miasta uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Odrestaurowana potężnym nakładem sił mieszkańców przepiękna Starówka dziś stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną.

Gniezno słynie również, z wielu zabytkowych świątyń. Wymienić wypada choćby m.in.: malowniczy Kościół Farny św. Trójcy pochodzący z XV wieku czy Klasztor Franciszkanów. Pierwszy Kościół Franciszkanów znajdujący się nieopodal gnieźnieńskiego Rynku wzniesiono w XII wieku. Od tamtego czasu był już wielokrotnie przebudowywany, a najstarszą częścią zabudowy jest dzisiaj średniowieczna wieża. Obok kościoła istniał kiedyś także zespół klasztorny klarysek, który rozebrano w XIX wieku.
W programie zwiedzania Pierwszej Stolicy Polski nie może zabraknąć kolejnego, niezwykle interesującego miejsca, jakim jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zajmuje się ono eksponowaniem dziedzictwa polskiego oraz historią Gniezna i regionu, oferując bogaty program wystaw i prezentując zabytki od pradziejów, przez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. Muzeum słynie również z wystaw poświęconych historii sztuki. Stałe ekspozycje ukazują średniowieczną Wielkopolskę i Gniezno, oręż wieków minionych oraz galerię portretu czy tkaniny współczesnej. Powracając na Wzgórze Lecha, warto także odwiedzić, znajdujące się tuż obok Katedry, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Muzeum sprawuje pieczę nad skarbcem katedralnym, ponadto zabezpiecza, przechowuje, konserwuje i udostępnia bezcenne dzieła narodowej kultury.
   
Nie samą przeszłością żyje jednak człowiek. W Gnieźnie można się także doskonale bawić i odpoczywać, na przykład korzystając z oferty Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej. Osiągana przez nią prędkość pozwala w pełni delektować się krajobrazem na zewnątrz pociągu oraz dostrzec pewne rzeczy, niezauważalne z pędzącego samochodu. Pierwsza Stolica Polski oferuje też bogaty wybór pubów i restauracji, w których można miło spędzić czas delektując się staropolskim jadłem, lub korzystając z bardziej nowoczesnych form rozrywki, jak chociażby gra w kręgle.

Amatorów sportowych atrakcji zapraszamy na nowoczesną pływalnię, do salonów fitness, a piękne ścieżki w parkach i podmiejskich lasach zachęcają na rowerowe wycieczki. Do dyspozycji turystów są także stadniny koni, paintball czy nawet paralotniarstwo. Miłośnicy imprez sportowych mogą zaś wziąć udział w meczu żużlowym lub piłkarskim.

Gniezno to także miasto żyjące kulturą, z którą można się zetknąć w kinach, teatrze im. Aleksandra Fredry czy Miejskim Ośrodku Kultury. Odbywające się liczne wernisaże, festiwale i duże koncerty plenerowe sprawią, że żaden wieczór w Gnieźnie nie będzie stracony.

W celu zasięgnięcia dokładnych informacji na temat zabytków i atrakcji turystycznych prosimy o kontakt z  Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, ul. Tumska 12, 62-200 Gniezno, tel. +48 61 428 41 00, [email protected]

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
W roku 1000 Gniezno było areną historycznego spotkania między Cesarzem Ottonem III, a księciem polskim Bolesławem Chrobrym. Otton III przeszedł długą drogę z Magdeburga do Pierwszej Stolicy Polski, by pomodlić się przed grobem swojego przyjaciela – św. Wojciecha. Podczas tego pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Bolesław Chrobry został wtedy uznany przyjacielem Cesarstwa Rzymskiego i niezależnym władcą, a cesarz wyróżnił go dając mu kopię włóczni św. Maurycego.

Dziś Gniezno kontynuuje chlubne tradycje dialogu w organizowanych regularnie Zjazdach Gnieźnieńskich, które mają formę niezwykłych spotkań różnych wspólnot religijnych, ludzi kultury, polityki i zwykłego Człowieka. Zjazdy te to największe międzynarodowe spotkanie ekumeniczne w Europie, w którym biorą udział goście z całego kontynentu, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Czech, Estonii Francji, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy oraz Niemcy, Rosjanie, Rumuni, Słowacy, Ukraińcy, Węgrzy, Włosi i Polacy.

Pierwsza Stolica Polski działa też aktywnie na polu współpracy partnerskiej z wieloma miastami: włoskim Anagni, węgierskim Esztergom, szwedzkim Falkenbergiem, litewskimi Radviliskis, francuskim Saint – Malo, niemieckim Speyer ukraińskim Umaniem oraz rosyjskim Siergijew Posad. Dobre kontakty z miastami partnerskimi są ważnym czynnikiem wykorzystywanym w promocji Gniezna. Współpraca ta jest ustawicznie rozwijana i dotyczy różnych grup społecznych. Środki finansowe na organizację imprez z udziałem zagranicznych partnerów pozyskiwane są z Unii Europejskiej w ramach programu „Town Twinning” oraz jemu podobnych. Współpraca na poziomie miasta daje możliwość wymiany i wyjazdów młodzieży szkolnej czy osób niepełnosprawnych czy też organizacji różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych i naukowych.

Gniezno jest też dumnym posiadaczem przyznanej przez Komisję ds. Środowiska, Planowania Przestrzennego i Władz Lokalnych przy Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu Plakiety Honorowej Rady Europy. Stanowi ona po Nagrodzie Europejskiej, drugie najwyższe wyróżnienie, jakie Parlament Europejski przyznaje samorządom lokalnym za ich działalność proeuropejską. W opinii Rady Europy Gniezno w 2006 spełniło wymagane kryteria i otrzymało to zaszczytne wyróżnienie. Przed otrzymaniem Plakiety Honorowej Rady Europy, Gniezno zostało odznaczone Dyplomem Rady i Flagą Honorową Rady Europy.schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.