Język / language:

Newsletter

Szukaj

Starachowice

www.starachowice.eu
Aktualny filmWłącz ten film
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie
Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie
Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie
Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie
Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie Starachowice - zdjęcie

Jedno z najładniejszych miast regionu świętokrzyskiego. Zlokalizowane na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich, przecięte malowniczą doliną rzeki Kamiennej i otoczone zwartym kompleksem lasów.


czytaj dalej...

Starachowice są jednym z najładniejszych miast regionu świętokrzyskiego. Zlokalizowane na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich, przecięte malowniczą doliną rzeki Kamiennej i otoczone zwartym kompleksem lasów, wyróżniają się spośród sąsiadujących z nimi ośrodków przemysłowych urozmaiconą konfiguracją terenu i unikalnymi walorami krajobrazowymi. Kompleksy leśne, stanowiące pozostałość Puszczy Świętokrzyskiej, akweny, zabytki architektury sakralnej, malownicze krajobrazy, dobra baza noclegowa zapraszają do spędzenia tu wolnego czasu. Góry Świętokrzyskie ze względu na swe usytuowanie są łatwo dostępne dla turystów, a Starachowice stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania tej pięknej krainy.

 

 

Pierwsze ślady działalności człowieka na obszarze miasta datowane są w okresie wczesnego neolitu. Rozwój osadnictwa wzdłuż biegu rzeki Kamiennej oraz występujące złoża mineralne doprowadziły do powstania w I połowie XVI w. miejscowości Starachowice – istotnego w regionie ośrodka górniczo-hutniczego. Dynamiczny rozwój przemysłu sprawił, że w połowie XIX w. Starachowice zostały wiodącym ośrodkiem Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Potencjał złóż i doświadczenie mieszkańców zaowocowały tym, że do II wojny światowej miasto było liczącym się w regionie ośrodkiem metalurgicznym i produkcji wojskowej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie chlubą miasta była Fabryka Samochodów Ciężarowych produkująca samochody „STAR”. Obecnie tradycje motoryzacyjne kontynuowane są przez zakład produkcyjny niemieckiego koncernu MAN.

 

Powierzchnia miasta wynosi 32 km2, z najwyższym punktem wzniesienia 279 m n.p.m. W obrębie niemal 55-tysięcznych Starachowic znajdują się trzy bogate w florę i faunę zbiorniki wodne: Pasternik, Piachy i Lubianka. Najbliższa okolica obfituje też w atrakcje umożliwiające uprawianie sportów wodnych, wędkarstwa czy wypoczynku związanego z plażowaniem. Ważną atrakcją są również pomniki przyrody ożywionej, głównie wiekowe drzewa rosnące na terenie miasta. Do najciekawszych należy 200-letni dąb rosnący na terenie PTTK.

 

Atrakcję stanowi również odsłonięcie geologiczne uznane za pomnik przyrody nieożywionej - skały w centrum miasta, ciągnące się na długości 400 m o wysokości od 4m do 8m.

 

W mieście znajduje się kompleks strzelnic myśliwskich, przystosowanych do organizowania zawodów międzynarodowych a w okolicy ośrodki jazdy konnej.

 

W maju 2004 roku ruszyła na szlak reaktywowana starachowicka kolejka wąskotorowa, obsługująca pasażerski ruch turystyczny na trasie Starachowice-Lipie. Czyste powietrze, atrakcyjne tereny prowadzące do ciekawych miejsc pokryte są znakowanymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Corocznie, od kilkudziesięciu lat, szlakami tymi wiodą trasy Ogólnopolskich Rajdów Świętokrzyskich.

 

Cennym zabytkiem przemysłu górniczo-hutniczego Starachowic jest Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. J. Pazdura z piecem hutniczym, stanowiące pozostałość zakładów hutniczych z połowy XIX w. Dawne hale produkcyjne przystosowano do celów wystawienniczych. Prezentowana jest w nich historia regionu, a także zbiory techniczne i przyrodnicze, w tym odtworzona osada hutnicza przedstawiająca produkcję wytopu żelaza w starożytnych piecach dymarskich. W obiektach muzeum zgromadzono unikalne w skali światowej zbiory paleontologiczne, głównie kręgowców lądowych sprzed 245 mln lat.

 

 

 

 

Na uwagę zasługuje również kościół parafii pod wezwaniem Św. Trójcy z 1681 r. z  barokowym ołtarzem.

 

 

 

Na jednym ze wzgórz wznoszącym się nad centrum, wśród bujnej zieleni i w dawnym zespole zabudowań dozorcy hutniczego mieści się Muzeum Regionalne PTTK. Znajduje się tu ekspozycja poświęcona najstarszym śladom osadnictwa nad rzeką Kamienną oraz cenna kolekcja numizmatyczna.

 

 

 

W rejonie osiedla Trzech Krzyży zlokalizowany jest dobrze zachowany cmentarz żydowski (kirkut) z XIX w.

 

Ponadto w Starachowicach z okresu Staropolskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego zachowały się zabytkowe domy i osiedla przemysłowe wraz z historycznym układem urbanistycznym rynku na osiedlu „Wierzbnik”.

Różnorodność oferty turystycznej i inwestycyjnej, intensywne działania władz samorządowych i niewątpliwy urok Starachowic sprawiają, że miasto stało się atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów, jak i inwestorów. Przyjazny klimat i życzliwi ludzie to wizytówka Starachowic.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tego uroczego miasta.

 

Kalendarz imprez sportowo-rekreacyjnych, turystyczno-krajoznawczych i kulturalnych, organizowanych przez Referat Sportu, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego we współpracy z klubami sportowymi, stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz Miejskim Centrum Rekreacji i Wypoczynku na 2011 rok znajdziecie Państwo na stronie http://www.starachowice.eu/public/upload/kalendarzimprez-2011.pdfschowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.