Język / language:

Newsletter

Szukaj

Świnoujście

Kraina 44 wyspwww.swinoujscie.pl
Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie
Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie
Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie
Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie Świnoujście - zdjęcie

Świnoujście – Kraina 44 wysp - znane jest przede wszystkim z najszerszej, piaszczystej plaży nad polskim Bałtykiem, ale miasto ma znacznie więcej do zaoferowania turystom i jest atrakcyjne o każdej porze roku


czytaj dalej...

Świnoujście Kraina 44 wysp

Świnoujście - znane jest przede wszystkim z najszerszej, piaszczystej plaży nad polskim Bałtykiem, ale miasto ma znacznie więcej do zaoferowania turystom i jest atrakcyjne o każdej porze roku. Unikalność Świnoujścia polega na jego wyspiarskim położeniu. To jedyne miasto w Polsce, położone na kilkudziesięciu wyspach (stąd potoczna nazwa „Kraina 44 Wysp”), otoczone wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i delty Świny. Zamieszkane są trzy największe wyspy – Uznam, Wolin i Karsibór. Każda z nich inna, o niepowtarzalnym charakterze. Na wyspie Uznam, której znaczna część należy do Niemiec, znajduje się centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska z pensjonatami, ośrodkami wczasowymi i największa atrakcja - plaża. Na wyspie Wolin dominującą rolę odgrywa gospodarka morska, ale również znajdują się na niej jedne z większych atrakcji miasta: latarnia morska i Fort Gerharda; natomiast wyspa Karsibór - to zielona ostoja ciszy i spokoju.

 

Sąsiedzi w zasięgu ręki

Transgraniczne położenie Świnoujścia stanowi jego niezaprzeczalny atut. W niedalekiej odległości od ścisłego centrum miasta znajduje się granica z Niemcami a 2 km od niej niemieckie kąpielisko Heringsdorf. Po wejściu Polski do układu z Schengen, kiedy zostały otwarte przejścia graniczne dla ruchu samochodowego praktycznie zatarły się granice na polsko – niemieckiej wyspie Uznam. Granicę państwa przekroczyć można dwoma przejściami dla ruchu samochodowego, zaś piesi i rowerzyści mogą przedostać się na niemiecką część wyspy Uznam w dowolnym miejscu. Spacerując plażą dotrzemy do kurortów po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Do centrum miasta dochodzi Uznamska Kolej Uzdrowiskowa, która zapewnia połączenie nie tylko z niemiecką częścią wyspy Uznam, ale również z terenami w Niemiec w tym z Berlinem. Na wyspie od kilku lat działa polsko niemiecka linia autobusowa tzw Linia Europejska. Będąc w Świnoujściu polecamy odwiedzić niemieckie kąpieliska lub zapuścić się w głąb wyspy Uznam i skorzystać z bogatej oferty turystycznej. Z kolei dogodne połączenia promowe ze Skandynawią (Ystad i Kopenhaga) stwarzają dla turystów przebywających w naszym mieście możliwość skorzystania z jedno- lub kilkudniowych wycieczek. W pobliżu znajdują się dwa porty lotnicze – Goleniów (oddalony o około 60 km) i Heringsdorf (Niemcy) – 12 km od miasta.

 

Wyspy zdrowia i urody

Świnoujście jest uzdrowiskiem o długiej tradycji. Już w okresie międzywojennym na wyspę Uznam ściągali licznie kuracjusze, szczególnie z Berlina . Dzisiaj również roku tysiące turystów i kuracjuszy zarówno z Polski, jak i zza granicy wybiera Świnoujście na miejsce swojego wypoczynku. Przyciągają ich doskonałe warunki klimatyczne, sprzyjające zarówno rekreacji jak i leczeniu (obecność morskiego aerozolu w powietrzu, łagodny morski klimat z krótkimi ciepłymi zimami i umiarkowanym latem), wyspiarskie położenie z dziką przyrodą. Świnoujście kusi turystów najdłuższą i najszerszą plażą w Polsce, ze złocistym, drobnym piaskiem, najcieplejszą wodą nad polskim Bałtykiem osiągającą 23ºC. Błękitna Flaga – ekologiczny certyfikat jakości, powiewająca nad kąpieliskiem gwarantuje turystom wysoki standard wypoczynku. Uzdrowisko od lat specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, z zakresu endokrynologii, kardiologii, dermatologii. W szerokiej ofercie zabiegów szczególnie polecane są te wykorzystujące naturalne złoża solanek i borowin. Z leczniczych właściwości klimatu najlepiej skorzystać w porze jesiennej lub wiosennej gdy w powietrzu jest największe stężenie aerozolu morskiego. Coraz bogatsza jest oferta hoteli, ośrodków wypoczynkowych posiadających w swojej ofercie pakiety zabiegów odnowy biologicznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i kosmetyków znanych firm. U nas nie tylko się leczy, ale również odzyskuje siły i energię.

 

Aktywne wyspy

Miłośników turystyki rowerowej zainteresuje z pewnością ponad stukilometrowa, rozbudowana sieć szlaków rowerowych biegnących po polskiej i niemieckiej części regionu. Na miejscu są liczne wypożyczalnie rowerów. Atrakcyjne przyrodniczo tereny na wyspie Uznam, Wolin i Karsibór zachęcają do odbywania eskapad rowerowych. Trasy są zróżnicowane, każdy znajdzie coś dla siebie zarówno amatorzy, rodziny z dziećmi, jak i bardziej wytrawni rowerzyści . Szlaki piesze m.in. plażą do Międzyzdrojów, ścieżki edukacyjne: przyrodnicza – biegnąca pośród największej paproci – długosza królewskiego i fortyfikacyjna po XIX - wiecznych obiektach militarnych zachęcają do pieszych wędrówek. Wymarzone warunki do uprawiania sportów wodnych, zarówno na wodach morskich jak i śródlądowych, znajdą miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu. Port jachtowy w Basenie Północnym przyjąć może ponad 100 jednostek. Natomiast osoby ceniące sobie ciszę i kontakt z naturą znajdą dla siebie liczne miejsca wypoczynku, z dala od ulicznego zgiełku, za to bogate w unikalną faunę i florę charakterystyczną dla krajobrazu wyspiarskiego.

 

Twierdza na wyspach

Świnoujście przez lata było ważnym punktem militarnym na mapie. Od 1863 roku funkcjonowało jako twierdza morska z czterema samodzielnymi fortami. W okresie I i II wojny światowej, jak i w czasach późniejszych powstawały kolejne obiekty. Dzisiaj największą atrakcją dla turystów są trzy forty: Fort Gerharda, Fort Anioła i Fort Zachodni. Na fortach odbywają się koncerty, wystawy, pokazy historyczne, jarmarki staroci. W jednym z obiektów działa restauracja. W 2005 roku oznakowano pieszy szlak turystyczny - „Szlak fortyfikacji”, obejmujący najciekawsze zabytki architektury militarnej po wschodniej stronie ujścia Świny. Szlak ma długość 4 km z racji swojego historycznego i edukacyjnego zarazem charakteru otrzymał formułę ścieżki dydaktycznej. Świnoujskie fortyfikacje wyróżnione zostały prestiżowym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszy produkt turystyczny pod nazwą „Świnoujście – twierdza na wyspach”. W Świnoujściu nie można się nudzić. Warto odwiedzić je o każdej porze Serdecznie zapraszamy.schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.