Język / language:

Newsletter

Szukaj

Krynica-Zdrój

Perła Polskich Uzdrowiskwww.krynica-zdroj.pl
Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie
Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie
Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie
Krynica-Zdrój - zdjęcie Krynica-Zdrój - zdjęcie

Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określanych mianem „Perła Polskich Uzdrowisk”. Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów: Palenicy, Słotwinki i Czarnego Potoku.


czytaj dalej...

Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określanych mianem „Perła Polskich Uzdrowisk”. Położona jest w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów: Palenicy, Słotwinki i Czarnego Potoku.

 

Od wschodu, północy i zachodu otaczają Krynicę-Zdrój zalesione wzgórza: Krzyżowa (813 m), Huzary (865 m), Bradowiec (817 m) i Parkowa (714 m), nad nimi góruje Jaworzyna Krynicka (1114 m). Beskid Sądecki pokrywają wspaniałe lasy, wśród których przeważają drzewostany bukowe w paśmie Jaworzyny Krynickiej a jodłowe i świerkowe w paśmie Zimnego i Dubnego.

 

W okolicach znajduje się 16 rezerwatów przyrody. W roku 1987, dla zachowania unikalnych wartości krajobrazu naturalnego utworzono na obszarze Beskidu Sądeckiego Popradzki Park Krajobrazowy. Duże, zwarte kompleksy leśne zamieszkiwane są przez rzadkie gatunki zwierząt (niedźwiedź, żbik, wydra) i ptaków (puchacz, orlik). W lasach, na polanach i łąkach spotyka się blisko 1000 gatunków roślin Klimat Krynicy-Zdroju ma walory klimatu podalpejskiego, wyróżnia się dużą liczbą dni słonecznych w roku oraz znacznymi wahaniami temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby. Sławę swą jako uzdrowisko, Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Zuber – unikalna w skali europejskiej woda o niezwykle wysokiej mineralizacji.

 

Liczne ośrodki sanatoryjne znajdujące się w Krynicy-Zdroju są doskonale wyposażone w urządzenia zabiegowo – lecznicze i mogą z powodzeniem konkurować z najbardziej renomowanymi ośrodkami w kraju i za granicą.

 

Ale Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, to także prężnie rozwijające się centrum sportowe (głównie sporty zimowe), turystyczne, rekreacyjne, kongresowe i kulturalne. Corocznie w uzdrowisku organizuje się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki, biznesu i polityki, plenery artystyczne, występy zespołów. W sierpniu za sprawą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury Krynica-Zdrój staje się stolicą opery i operetki. Wielkim wydarzeniem politycznym jest odbywające się we wrześniu Forum Ekonomiczne, które ściąga do Krynicy-Zdroju wielu polityków z kraju i zza granicy.

 

Niepowtarzalna atmosfera, leczniczy klimat, piękno krajobrazu i stale rozbudowywana i unowocześniana infrastruktura okołoturystyczna (w tym najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką, hala lodowiskowo – sportowa) przyciąga liczne rzesze odwiedzających nas turystów.

To na nich czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowo – leczniczych, wczasowych, wczasowo – konferencyjnych, a także kwaterach prywatnych. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Krynicy-Zdroju są wody mineralne: Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz oraz Zuber. Ich wybitne właściwości lecznicze oraz smakowe możemy poznać w pijalniach – „Głównej” na Deptaku, „Mieczysława” w Starym Domu Zdrojowym, „Jana” u stóp Góry Parkowej, „Słotwinki” w Parku Słotwińskim.

 

Ale Krynica-Zdrój oprócz wód mineralnych, ma również do zaoferowania o wiele więcej. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy indywidualnych upodobań. Dla spacerowiczów proponujemy alejki i romantyczne altanki w Parku Zdrojowym i Słotwińskim, szumiące fontanny (wieczorem pięknie oświetlone) na plantach wokół Deptaku i sam Deptak, gdzie przy muzyce Orkiestry Zdrojowej rozbrzmiewającej w słoneczne dnie z Muszli Koncertowej snują się wspomnienia minionej epoki. Spacer po ścieżkach Parku Zdrojowego można co prawda zastąpić wjazdem kolejką linową, ale warto ten spacer odbyć chociażby w jedną stronę, aby zatrzymać się przy łabędzim stawie, „Bocianówce” czy poobserwować sarny, które nagminnie pojawiają się na Polanie Michasiowej i wdzięcznie pozują do zdjęć. Dla wytrwałych wędrowców polecamy sieć szlaków turystycznych, które niczym kolorowe serpentyny oplatają Krynicę-Zdrój. Szlak niebieski prowadzi z Krynicy przez Górę Parkową do Powroźnika ( dł. 9,5 km, czas przejścia 4 godz.), szlak żółty okrężny dookoła Krynicy: Góra Parkowa – Huzary – Jakubik – Jaworzynka – Bukowina – Przełęcz Krzyżowa – Krynica (dł. 17 km, czas przejścia 5 godz.), szlak czarny: Kopiec Pułaskiego – Tylicz (dł. 4,5 km, czas przejścia 2,5 godz.), szlak zielony: Krynica – Jaworzyna (dł. 6 km, czas przejścia 3 godz.), szlak spacerowy biało-czerwony: Krynica – Słotwiny (dł. 1,5 km, czas przejścia 1,5 godz.).

 

Górskie szlaki można przemierzać nie tylko pieszo. Dla miłośników rowerów górskich został przygotowany system tras rowerowych, pomyślany zarówno dla początkujących jak i wprawnych amatorów dwóch kółek a piękne krajobrazy dopełnią całości wrażeń. Miłośnicy „białego szaleństwa” pokochali nasze doskonale przygotowane stoki na Jaworzynie Krynickiej z najnowocześniejszą i najdłuższą kolejką gondolową oraz szeregiem wyciągów orczykowych, a także wyciąg Henryk, którego niewątpliwą zaletą jest położenie w centrum miasta, Słotwiny zróżnicowane pod względem trudności i długości tras oraz wyciągi w Tyliczu. Stoki w większości są oświetlone i sztucznie dośnieżane.

 

Całość oferty uzupełnia towarzysząca infrastruktura okołoturystyczna, w tym wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, ale przede wszystkim restauracje, karczmy i punkty gastronomiczne, które oferują specjały kuchni regionalnej. Dopełnieniem zimowej, wręcz bajkowej scenerii Krynicy-Zdroju są piękne iluminacje świetlne, stwarzające niepowtarzalną atmosferę naszego kurortu.

 

Niewątpliwą atrakcją Krynicy-Zdroju jest czynne prawie przez cały rok lodowisko, mieszczące się w hali widowiskowo-sportowej, obok kortów tenisowych i sankostrady, gdzie latem czy zimą można jeździć na sankach. Dla zwolenników kontaktu z naturą ma Krynica-Zdrój znakomite tereny do grzybobrania (Krynica, Mochnaczka Niżna i Wyżna, Czyrna, Piorunka, Polany, Berest, Muszynka, Tylicz) a amatorom polowań udostępniają swe tereny działające u nas koła łowieckie. Wędkarze mogą zaczaić się na pstrągi i lipienie nad potokami Muszynka i Palenica.

 

Piękne krajobrazy okolic Krynicy-Zdroju można również podziwiać z grzbietu konia. Do uprawiania turystyki konnej zachęcają Stadnina koni „Krzenycze” na Jakubiku oraz Farma LaMa w Tyliczu, gdzie pod troskliwym okiem instruktorów można uczestniczyć w lekcjach jazdy konnej a także zapoznać się z ekologiczną hodowlą owiec i kóz. Na bardziej wprawnych jeźdźców czekają przejażdżki po górskich bezdrożach, a dla tych którzy nie znajdą w sobie na tyle odwagi by dosiąść wierzchowca pozostaje przejażdżka bryczką.

 

Jeżeli komuś szkodzi nadmiar świeżego powietrza, może oddać się relaksowi w znakomicie wyposażonych salonach odnowy biologicznej i zadbać o aerodynamiczną sylwetkę na krytych basenach – a tych jest w Krynicy-Zdroju kilka. Co roku hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe wzbogacają swoją ofertę o modne programy fitness, a bogate zaplecze zabiegowe zapewnia bezpieczną kurację pod okiem fachowców. Z Krynicą nierozerwalnie związana jest postać Epifana Drowniaka, zwanego Nikiforem Krynickim. Jego prace a także pamiątki po wybitnym malarzu prymitywiście prezentuje Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej im. Nikifora – Galeria Sztuki Romanówka. Ciekawe wystawy prezentują również Galeria MBWA, Klub Twórczy „Galeria Pod Kasztanem”, którego prace można oglądać w Pijalni „Mieczysław” a także Krynickie Towarzystwo Fotograficzne, które ma stałą ekspozycję w Pijalni Głównej. Będąc na Jaworzynie warto skorzystać z okazji i odwiedzić Muzeum Górskie PTTK.

 

Wreszcie Krynica-Zdrój jest miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych, które swoją różnorodnością umilają pobyt turystom i kuracjuszom. Na uwagę zasługuje Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” działający przy Centrum Kultury. W sierpniu Krynica-Zdrój staje się stolicą arii i pieśni za sprawą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Słynne koncerty promenadowe przyciągają na krynicki deptak tysiące melomanów, bo któż nie chciałby wraz z gwiazdami opery i operetki zanucić „Wielka sława to żart…”

 

Co roku Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju gromadzi międzynarodowe grono ekspertów i liderów życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego, którzy dyskutują o wyzwaniach stojących przed współczesnym światem, a szczególnie przed Europą. Bezpośrednia wymiana poglądów oraz doświadczeń ułatwia podejmowanie decyzji oraz wspólnych działań ważnych dla rozwoju współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej. Dopełnieniem oferty są propozycje miejscowych biur turystycznych, które zachęcają do zwiedzania okolic Krynicy-Zdroju, na przykład Szlakiem Cerkwi Łemkowskich. Warto skorzystać z propozycji przejazdu malowniczą Doliną Popradu wraz ze spływem Popradem, wyjazdu w Pieniny połączonego ze zwiedzaniem Wąwozu Homole, zamku w Niedzicy, Spływu Dunajcem, zwiedzania Kamiannej (centrum apiterapii), a także wycieczek do Słowacji i Węgier.

 

Zarówno biura podróży jak i poszczególne hotele organizują niezapomniane kuligi, ogniska, przejażdżki quadami, paint-ball, zawody strzeleckie i wiele, wiele innych… Mamy nadzieję, że przedstawione w telegraficznym skrócie walory Krynicy-Zdroju sprawią, że każdy o każdej porze roku wyjedzie stąd szczęśliwy i na pewno tu powróci.schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (1)

Dodaj zdjęcie

Dodane przez
Dodane przez: Ewak / 2011-11-18
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:

Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.