Brzesko to gmina, na terenie której znajdują się liczne zabytki, pomniki przyrody oraz perełki architektury, które stanowią atrakcję dla turystów.
Gmina Brzesko leży w Małopolsce, w strefie przejściowej pomiędzy Pogórzem Karpackim a Kotliną Sandomierską. W skład gminy wchodzą - miasto Brzesko oraz dziewięć sołectw: Bucze, Jadowniki, Jasień, Mokrzyska, Okocim, Poręba Spytkowska, Sterkowiec, Szczepanów i Wokowice. Na 102 km 2 mieszka ponad 36 tysięcy ludzi, z czego połowa w mieście. Samo miasto jest ulokowane u podnóża Karpat , nad rzeką Uszwicą . Zasługi Spytka z Melsztyna zadecydowały, że 24 stycznia 1385 roku królowa Jadwiga przeniosła posiadłości Melsztyńskich, w tym obecne miasto Brzesko, na prawo magdeburskie. W lipcu 1385 roku król Władysław Jagiełło potwierdził przywileje żony Jadwigi. Był to czas dynamicznego rozwoju miasta, którego linia zabudowy centrum, włącznie z Rynkiem i wybudowanym w 1447 roku kościołem św. Jakuba została utrzymana po dzień dzisiejszy. W XIX wieku miasto przeżywało rozkwit gospodarczy związany z przybyciem w 1845 roku Jana Ewangelisty Goetza- założyciela Browaru Okocim oraz oddaniem w 1856 roku lini kolejowej Kraków-Lwów.
Szanowni Państwo, Brzesko to gmina na terenie której znajdują się liczne zabytki, pomniki przyrody oraz perełki architektury, które stanowią atrakcję dla turystów. Na szczególną uwagę zasługuje bazylika w Szczepanowie , miejscu urodzin pierwszego polskiego świętego –Stanisława biskupa i męczennika. W sąsiedztwie zabudowań Browaru Okocim stoi wzniesiony w latach 1898-1900 pałac Goetzów, dawnych właścicieli browaru. Brzeski rynek zdobi XIX wieczna figura św. Floriana- patrona strażaków a nieopodal stoi neogotycki były ratusz obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. W Jadownikach, wsi królewskiej, na wzgórzu Bocheniec widoczne jest grodzisko z przełomu IX i X wieku związane z istniejącym wówczas państwem Wiślan. Gmina jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w województwie. Działa tu ponad 2 tysiące podmiotów gospodarczych. Już dzisiaj widać, że potrafimy rozwijać gminę w sposób zrównoważony. Przykładem jest rozpoczęcie budowy Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, modernizacja głównych arterii komunikacyjnych, system monitoringu . Brzesko może poszczycić się tytułem Profesjonalnej Gminy Przyjaznej Inwestorom. Gmina jest niekwestionowanym liderem w Małopolsce w pozyskiwaniu środków unijnych. W ostatnich latach pozyskała ponad 30 milionów Euro na inwestycje w infrastrukturę komunalną, oświatową , ekologiczną i drogową. Brzesko to przyjazna, otwarta dla ludzi pracowitych i aktywnych gmina. Zapraszam do odwiedzenia Gminy Brzesko!
Grzegorz Wawryka
Burmistrz Brzeska
Cykliczne wydarzenia kulturalne:
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, styczeń - Plac Kazimierza Wielkiego, impreza plenerowa, która odbywa się w centrum Brzeska. Koncerty zespołów, występy kulturalne.
- Memoriał Szachowy im. Stanisława Migdała, styczeń - Zawody szachowe w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mokrzyskach.
- Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek o muszle Św. Jakuba, styczeń-luty. Konkurs kolęd i pastorałek dla Brzeskiej młodzieży, organizowany przez Parafie Św. Jakuba oraz Urząd Miejski
- Uroczyste Obchody Konstytucji 3-go Maja, maj- organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski
- Dni Brzeska- czerwiec , impreza plenerowa , Plac Kazimierza Wielkiego
- Piknik Country, sierpień- impreza plenerowa na Rancho Pasja, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski
- Diecezjalne Święto Chleba, wrzesień- Plac Kazimierza Wielkiego, organizatorzy, Urząd Miejski oraz Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Rocznica wybuchu II Wojny Światowej, wrzesień- organizatorzy, Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury
- Pożegnanie Lata, wrzesień- impreza plenerowa na Placu Kazimierza Wielkiego, organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd miejski w Brzesku
- Światowy Dzień Pluszowego Misia, listopad- organizatorzy, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski w Brzesku.