Język / language:

Newsletter

Szukaj

Lidzbark

www.lidzbark.pl
Lidzbark
Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie
Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie
Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie
Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie
Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie Lidzbark - zdjęcie

Lidzbark, to malowniczo położone miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, rzeką Wel oraz na terenie dwóch Parków Krajobrazowych. Lidzbark - to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla miłośników wędkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miasto i Gmina leży w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, na szlaku kajakowym rzeką Wel oraz na szlaku historycznym zwanym "Grunwaldzkim".


czytaj dalej...

Lidzbark, to malowniczo położone miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, rzeką Wel oraz na terenie dwóch Parków Krajobrazowych.

 

Lidzbark to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla miłośników wędkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miasto i Gmina leży w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, na szlaku kajakowym rzeką Wel oraz na szlaku historycznym zwanym "Grunwaldzkim".

 

Niewątpliwie dużym atutem okolic Lidzbarka są liczne lasy i jeziora.

 

Dla miłośników przyrody tereny Górznieńsko-Lidzbarskiego (http://www.glpk.vot.pl) i Welskiego Parku Krajobrazowego (http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/welski) zaskakują bogactwem natury, a przede wszystkim umożliwiają bezpośredni kontakt z rzadkimi, będącymi pod ochroną roślinami, z różnorodną zwierzyną i ptactwem. Na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zostały utworzone rezerwaty ”Ostrowy nad Brynicą", ”Klonowo", ”Jar Brynicy", ”Szumny Zdrój" oraz ”Czarny Bryńsk".

 

Godnych uwagi jest także kilkanaście istniejących na terenie Parku pomników przyrody, wśród których poczesne miejsce zajmuje monumentalnych rozmiarów, rosnący nad Brynicą - Dąb Rzeczypospolitej (obwód 592 cm, wysokość 34 m, wiek 600 lat).

 

Historia Lidzbarka jest długa i bardzo ciekawa. Miasto mające już 709 lat – zostało założone w 1301 roku - przechodziło różne koleje losu. W latach 1303-1466 należało do Zakonu Krzyżackiego. Wówczas wybudowano kościół św. Wojciecha, zamek, młyn i ratusz. Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 roku Lidzbark wrócił do Królestwa Polskiego i wtedy rozpoczął się szybki rozwój miasta, które uzyskało liczne przywileje królewskie.

 

Niestety w wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku Lidzbark znalazł się w granicach Prus, przekształconych w 1871 roku w Niemcy. Do Polski miasto powróciło dopiero 18 stycznia 1920 roku. Od 1932 roku Lidzbark należy do powiatu działdowskiego.

 

W latach II wojny światowej 1939 - 1945, ziemia lidzbarska była świadkiem licznych okrucieństw hitlerowskich i radzieckich. Po 1945 roku nastąpiła odbudowa zniszczonego miasta.

 

Serdecznie zapraszamy turystów do naszej spokojnej miejscowości!

 

Najważniejsze zabytki miasta to:

 

*  Kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha z 1752 r. przy ulicy Kościelnej

 

*  Figurka św. Jana Nepomucena nad rzeką Wel z 1802 r. przy ulicy Stare Miasto

 

*  Kościół ewangelicko - augsburski z 1829 r. wraz z domem kancelaryjnym z tego samego okresu, ul. Górka

 

*  Gotycka baszta zamkowa z XVI w., w której odkryto resztki polichromii – obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej, ul. Zamkowa

 

*  Magazyny zbożowe z końca XIX w. ul. Piaski

 

*  Budynki Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Działdowska), Urzędu Miasta (ul. Sądowa 21), dworca kolejowego (ul. Główny Dworzec), kamieniczki secesyjne z przełomu XIX i XX w. (Plac Hallera)

 

* Dwie wieże wodociągowe z 1909 r. ( ul. Główny Dworzec i Brzozowa)

 

Więcej informacji o zabytkach nożna znaleźć na stronie http://www.lidzbark.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=126&strona=1

Prezentacja miasta znajduje się na stronie http://www.lidzbark.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=3&menu=136&strona=1

 

 

 schowaj opis...


Komentarze (1)

Skomentuj

Piękne miasteczko.
Dodany przez: Grzech61 / 2011-12-14 20:10:33


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.