Język / language:

Newsletter

Szukaj

Łask

www.lask.pl
Łask - zdjęcie Łask - zdjęcie Łask - zdjęcie Łask - zdjęcie
Łask - zdjęcie Łask - zdjęcie Łask - zdjęcie

Gmina Łask położona jest w województwie łódzkim, jej obszar wynosi 146,9 km2. Łask zamieszkuje 20 tys. osób, liczba ludności wiejskiej to ponad 9 tys. Gmina podzielona jest administracyjnie na 31 sołectw, w których znajdują się 43 miejscowości. 


czytaj dalej...

Gmina Łask położona jest w województwie łódzkim, jej obszar wynosi 146,9 km2. Łask zamieszkuje 20 tys. osób, liczba ludności wiejskiej to ponad 9 tys. Gmina podzielona jest administracyjnie na 31 sołectw, w których znajdują się 43 miejscowości. Najważniejszym elementem ukształtowania powierzchni gminy jest dolina rzeki Grabi, która zataczając łuk, dzieli ją na część południową i północną.

 

Pierwsza wzmianka o Łasku pochodzi z 1366 r. Od końca XVI w. osada należała do znamienitego rodu Łaskich, których nazwisko pochodzi od nazwy miasta, byli to: Prymas Polski, Kanclerz Wielki Koronny Jan Łaski, (1456-1531) oraz przedstawiciel polskiej reformacji Jan Łaski Młodszy (1499-1560). Prawa miejskie Łask otrzymał od Króla Władysława Jagiełły w 1422 roku.

 

Łask może pochwalić się piękną przyrodą. Cały odcinek rzeki Grabi i jej dopływów: rzeki Końskiej i Pałusznicy, oraz okoliczne lasy znajdują się w Obszarze Chronionego Krajobrazu, który utworzony został w 1989 roku. W 1993 roku Rada Miejska w Łasku podjęła decyzje o powiększeniu tego terenu aż do południowo – zachodniej granicy gminy. Grabia uznana została za użytek ekologiczny, jest jedną z najczystszych rzek centralnej Polski. Na terenie miasta i gminy Łask znajduje się 2617 ha lasów, z czego 1118 to lasy prywatne. Największe uroczysko w gminie to „Kopyść”, które zajmuje powierzchnię 236 ha. Kolejnymi pod względem wielkości są: uroczyska „Zielęcice”, „Krucica” i „Rogaczew”. Walory krajobrazowe, czysta woda, rozległe łąki i suche lasy na wysoczyźnie, które znajdują się w sąsiedztwie doliny Grabi, stanowią o dużej atrakcyjności wypoczynkowej i rekreacyjnej tego regionu. Szacuje się, że w jednym sezonie wypoczywa tu kilkanaście tysięcy ludzi, których szczególnie dużo można spotkać w okolicach Kolumny oraz przy zalewie „Zajączek” w Łasku, na terenie którego znajdują się boiska do siatkówki plażowej oraz plaża.

 

Głównym zabytkiem miasta jest późnogotycki kościół kolegiacki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła z lat 1517-1523 przebudowany w stylu barokowym w roku 1749, ufundowany przez Jana Łaskiego Prymasa Polski. W 2005 roku kościół został ponownie podniesiony do rangi Kolegiaty, którą posiadał również wcześniej w latach 1525-1819. W kościele znajduje się bogato zdobiony ołtarz główny z obrazem świętego Michała Archanioła zabijającego szatana, autorstwa Filipa Castaldiego namalowany w 1760 roku. Najcenniejszym zabytkiem Łaskiej Kolegiaty jest alabastrowa rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, wykonana we Florencji na początku XVI wieku, która niegdyś była celem licznych pielgrzymek. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi na terenie miasta, jest kościół pw. Świętego Ducha, który powstał w 1666 roku. Jest to świątynia trójnawowa z prostokątnym prezbiterium, orientowana na zachód, o konstrukcji zrębowej z bali modrzewiowych. Obecnie, kościół po niedawnym remoncie pełni funkcję kościoła garnizonowego. Pod opieką konserwatorską znajdują się niektóre kamieniczki w rynku.

 

Od lat 50 ubiegłego wieku z miastem związane jest lotnisko wojskowe. Istniejąca obecnie 32. Baza Lotnictwa Taktycznego, powstała z dniem 1 stycznia 2010 roku w wyniku przeformowania 32. Bazy Lotniczej i 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Pełni ona ważną funkcję w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej. Baza jest jednostką o nowych strukturach, spełniających wymagania NATO. Od jesieni 2008 roku na wyposażeniu jednostki znajdują się samoloty F-16, które w chwili obecnej są najbardziej popularnym samolotem wielozadaniowym na świecie.

 

Życie kulturalne Łasku skupia się głównie wokół działalności Łaskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego, w której mieści się Muzeum Historii Łasku. Zaplecze sportowo – rekreacyjne, w którego skład wchodzi przede wszystkim Centrum Sportu i Rekreacji wraz z Pływalnią Krytą, oraz kąpielisko miejskie, sprzyja organizowaniu różnorodnych przedsięwzięć dla społeczności lokalnej. Od końca 2008 roku funkcjonuje w Łasku kompleks sportowy zrealizowany w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”. Obiekt składa się z boiska do piłki nożnej, boiska wielofunkcyjnego wraz z szatniami i zapleczem socjalnym oraz placu zabaw dla najmłodszych. Na terenie Gminy Łask działa w różnych dziedzinach życia około 50 organizacji pozarządowych.

 

W Gminie Łask przeważa przemysł odzieżowy. Największe zakłady to Firma KASTOR S.A., Studio Mody Teresy Kopias i TDS. Kolejną branżą jest produkcja stolarki budowlanej, której reprezentantami są Ł&K Sp. j, Petecki, Przedsiębiorstwo Magnus i Lupol Sp. z o.o. Branży spożywczej przewodzi Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, która wytwarza szereg produktów mleczarskich oraz ciągle rozwija i udoskonala swój zakład. Dużym powodzeniem cieszy się regionalny browar Koreb – będący własnością rodziny Kaczorowskich. Miasto jest nie tylko znaczącym ośrodkiem administracyjnym, ale również centrum usługowym, oświatowym i kulturalnym.

 

Gmina Łask 98-100 Łask,

ul. Warszawska 14

tel. 43 676 83 00,

fax 43 676 83 88

www.lask.pl

e-mail [email protected]

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.