Język / language:

Newsletter

Szukaj

Wodzisław Śląski

Południowa Brama Polskiwww.wodzislaw-slaski.pl
Wodzisław Śląski
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie
Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie
Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie Wodzisław Śląski - zdjęcie

8 wieków historii

Wszelkie historyczne ślady wskazują, iż Wodzisław Śląski jako miasto rozwija się już ponad 750 lat. Prawami miejskimi cieszy się prawdopodobnie od 1257 roku. Prawie 8 wieków historii to wspaniała podstawa do dalszego, dynamicznego rozwoju.

 


czytaj dalej...

8 wieków historii

 

Wszelkie historyczne ślady wskazują, iż Wodzisław Śląski jako miasto rozwija się już ponad 750 lat. Prawami miejskimi cieszy się prawdopodobnie od 1257 roku. Prawie 8 wieków historii to wspaniała podstawa do dalszego, dynamicznego rozwoju.

 

Licząca się Vladislawia

O istotnej pozycji miasta w przeszłości świadczy przede wszystkim bardzo rozległy rynek, który swój kształt zachował do dnia dzisiejszego. W połowie XIII wieku książę Władysław I, fundator miasta, erygował w mieście klasztor franciszkanów. Fakt ten dodatkowo podniósł znaczenie ówczesnego Wodzisławia w okolicy. Od polskiego księstwa do pruskiego miasta specjalnie dla córki Władysława I Konstancji wydzielono Księstwo Wodzisławskie. Wówczas nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które zostało ufortyfikowane i otoczone fosą, wzrastała liczba mieszkańców. Przywilej organizacji czterech wielodniowych jarmarków rocznie sprzyjał umacnianiu pozycji i kontaktów z ludnością ościenną. Po bezpotomnej śmierci księżnej Konstancji księstwo przeszło pod władzę czeską. Od tej pory często przechodziło z rąk do rąk. Do roku 1526 miasto pozostawało pod zwierzchnią władzą królów czeskich, następnie trafiło pod panowanie Cesarstwa Niemieckiego. Sytuacja gospodarcza i społeczna pod panowaniem pruskim wyraźnie się poprawiła. Po pożarze, który strawił Wodzisław w 1822 roku, miasto zostało odbudowane jako murowane. Ponownie następuje rozwój ziemi wodzisławskiej, objawiający się między innymi znacznym przyrostem ludności.

 

Powrót do macierzy

We władanie polskie miasto powraca dopiero po I wojnie światowej. Powrót do Rzeczypospolitej Polskiej symbolicznie zaakcentowało Wojsko Polskie wkraczając do Wodzisławia w lipcu 1922 roku. Międzywojnie jest okresem dalszego rozwoju miasta. Sytuację zmienia wybuch II wojny światowej, efektem której jest całkowite zniszczenie miasta.

 

Tylko lepiej

Tuż po zakończeniu wojny wodzisławianie szybko przystępują do odbudowy swojego miasta. Historyczny charakter Wodzisławia zostaje zachowany dzięki staraniom mającym na celu odbudowę wszystkich wartościowych elementów tradycyjnego układu miasta i jego zabudowy.

 

MIASTO DZIŚ

Historia ciągle obecna

O bogatej historii Wodzisławia świadczą dziś doskonale zachowane zabytki. Staromiejski rynek, zespół pofranciszkański, w którym obecnie mieści się zakupiony niegdyś przez miejscowych protestantów kościół ewangelicki oraz siedziba Sądu Rejonowego, pałac Dietrichsteinów, w którego komnatach dziś znajduje się Muzeum Miejskie i Urząd Stanu Cywilnego, czy chociażby barokowy kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce przypominają o wielowiekowej historii miasta i dokumentują jego rozwój. W dobie zmian Dzisiejszy Wodzisław Śląski jest miastem, które podlega dynamicznym i ciągłym przemianom. Jego historyczność coraz mocniej otaczana jest przez dokonania ostatnich kilkudziesięciu lat. Przeszłość coraz ściślej łączy się z nowoczesnością.

 

Wyjątkowe miasto w wyjątkowym otoczeniu

Wodzisław Śląski jest miastem wyjątkowym. Jego położenie na pograniczu kultur i narodowości przez stulecia owocowało doświadczeniami unikalnymi w skali kraju. Nieustanne obcowanie w międzynarodowym środowisku doskonale przygotowało miejską społeczność do funkcjonowania we wspólnocie europejskiej.

 

Otwartość naszym atutem

Ważną cechą dzisiejszego Wodzisławia jest otwartość na świat. Nowych kontaktów miasto poszukuje nie tylko w kraju, ale też za granicą. Międzynarodowe kontakty aktywizują społeczeństwo i poszerzają horyzonty. Przygotowują na nowe wyzwania i wzmagają gotowość do podjęcia każdej współpracy.

 

W przyjaźni z kulturą

Szereg wodzisławskich instytucji i organizacji kulturalnych zapewnia atrakcyjną ofertę dla każdego. O życie kulturalne miejskiej społeczności dba Muzeum Miejskie oraz nieustannie wdrażająca nowatorskie pomysły Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Rozpowszechnianiem kultury oraz promowaniem amatorskich ruchów artystycznych zajmuje się również Wodzisławskie Centrum Kultury. Jednostka z powodzeniem organizuje wiele imprez muzycznych, teatralnych i filmowych, dba o zapewnienie kulturalnych atrakcji wszystkim pokoleniom.

 

Rekreacja miejską codziennością

Celem dzisiejszego Wodzisławia Śląskiego jest bycie swoistym centrum rekreacji i wypoczynku w regionie. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą w mieście wiele atrakcji. Położony w zielonej i malowniczej okolicy Ośrodek Jazdy Konnej w Kokoszycach, kąpielisko „Balaton” udostępniające sprzęt pływający, boisko do siatkówki plażowej i bazę wypoczynkową, kryta pływalnia oraz obiekt MOSiR z kortami tenisowymi i minigolfem pozostają do dyspozycji mieszkańców.

 

Przywiązani do sportowych tradycji

Sport i kulturę fizyczną na terenie miasta rozpowszechnia kilkanaście innych organizacji. O przywiązaniu wodzisławian do tradycji sportowych świadczy zwłaszcza duża liczba młodzieży trenującej różnorodne dyscypliny sportowe. Warta uwagi jest Wodzisławska Akademia Piłkarska wszechstronnie szkoląca młodych zawodników. Akademia dysponuje nie tylko świetną bazą treningową, ale też wykwalifikowaną kadrą szkoleniową, której podstawową cechą jest nowoczesne podejście do treningu. W miejskich szkołach ciągle powstają nowe klasy sportowe łączące edukację dzieci z ich rozwojem sportowym. Piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka i biathlon to tylko niektóre z uprawianych w mieście sportów. Realizowane i planowane w najbliższym czasie inwestycje nieustannie umacniają pozycję Wodzisławia Śląskiego jako potencjalnej, liczącej się bazy sportowej. Wodzisławska drużyna piłkarska MKS Odra Wodzisław zapewnia regularne imprezy sportowe na najwyższym poziomie.

 

Już dziś liczy się jutro

Wodzisław Śląski jest miastem, w którym już dzisiaj liczy się to, co będzie jutro. Opracowany Program Ochrony Środowiska, Strategia Rozwoju Miasta Wodzisław Śląski na lata 2007-2020 oraz Plan Gospodarki Odpadami wyznaczają podstawowe cele i proekologiczne zadania. Do istotnych działań w kwestii ochrony środowiska z pewnością można zaliczyć wdrażany program ograniczenia tzw. niskiej emisji oraz projekt dofinansowywania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Sukcesywnie rozbudowywana jest kanalizacja rozdzielcza, planuje się też rozbudowę systemu kolektorów sanitarnych oraz doskonalenie systemu zbiórki i unieszkodliwiania odpadów. Wśród ważnych celów dotyczących ochrony środowiska często wymienia się ochronę walorów przyrodniczych i terenów zieleni miejskiej, a także zwiększenie ich funkcji rekreacyjnej.

 

POŁUDNIOWA BRAMA POLSKI – MIASTO Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Potencjał miasta centralnego

Wodzisław Śląski jest centralnym miastem ponad 150-tysięcznego powiatu, położonym w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, oddalonym zaledwie o 16 km od granicy z Republiką Czeską. Jest pierwszym dużym miastem leżącym przy drodze krajowej DK78, łączącej przejście graniczne w Chałupkach z centrum konurbacji górnośląskiej.

 

Siła kapitału ludzkiego

Wodzisławskie szkolnictwo na każdym szczeblu edukacji podlega ciągłemu rozwojowi. Już dziś Miasto charakteryzuje się dużą liczbą bardzo dobrze wykształconych pracowników z sektora przemysłowego i technicznego. Znamienne dla miasta i jego przyszłości jest szkolnictwo zawodowe, zwłaszcza o profilu technicznym i ekonomicznym.

 

Nowe możliwości komunikacyjne

Powstająca autostrada, Droga Zbiorcza i Droga Główna Południowa stają się dużymi atutami miasta. Planowana sieć dróg wraz z unikalną lokalizacją geograficzną miasta, bliskością oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów lotnisk w Krakowie, Katowicach i Ostrawie, sprawią, że Wodzisław Śląski stanie się znaczącym węzłem komunikacyjnym południa Polski.

 

Inwestycje szansą przyszłości

Miasto położone centralnie pomiędzy liczącymi się ośrodkami przemysłu motoryzacyjnego daje szansę lokalizacji nowych, rentownych firm. Przyjazne miasto gwarancją sukcesu W Wodzisławiu Śląskim dokłada się wszelkich starań, by wszelkie przedsięwzięcia w mieście były nie tylko przyjemnością, ale także obiecującą i przyszłościową inwestycją.

 

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.