Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny-wschód od Gorzowa, przy drodze krajowej nr 22, historycznym trakcie z Akwizgranu do Królewca.
Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny-wschód od Gorzowa, przy drodze krajowej nr 22, historycznym trakcie z Akwizgranu do Królewca. Na podstawie badań archeologicznych należy przyjąć, że na terenie miasta istnieje ciągłość osadnicza począwszy od VIII-IX wieku. O dynamicznym rozwoju osadnictwa zdecydowało położenie na ważnym szlaku komunikacyjnym, w miejscu o charakterze obronnym, na przesmyku między dwoma jeziorami.
W latach 1402-1454 Strzelce wraz z Nową Marchią należały do Zakonu Krzyżackiego. Następnie miasto znajdowało się pod panowaniem Hohenzollernów. W XVIII wieku Strzelce zaliczano do miast bezpośrednio podporządkowanych władcy. W 1937 roku, w wyniku kolejnej reformy administracyjnej włączono powiat strzelecki do prowincji pomorskiej.
Strzelce od swego zarania stanowiły ośrodek ziemi strzeleckiej, a następnie powiatu strzeleckiego. Charakter miasta jako ośrodka administracyjnego oraz gospodarczego utrzymał się do czasów obecnych. W 1945 roku miasto znalazło się w granicach państwa polskiego.
Najstarsza wzmianka dotycząca Strzelec pochodzi z 1272 roku i została odnotowana w Kronice Wielkopolskiej. W odniesieniu do opisanego zamku i osady użyto słowiańskiej nazwy miejscowości - Strzelci, która funkcjonowała w świadomości okolicznych mieszkańców jeszcze na początku XVIII wieku. Oznaczała ona służebną osadę zasiedloną przez strzelców - łuczników. Niemiecka nazwa miasta - Friedeberg, użyta po raz pierwszy w 1286 roku i funkcjonująca do początku 1945 roku - znaczyła tyle samo co „pokojowa" lub „spokojna góra".
Miasto zostało zdobyte w dniu 30 stycznia 1945 roku przez jednostki Armii Czerwonej. Władze nie przewidziały miasta jako miejsca obrony. Jednak jednostki frontowe, a następnie postępujący za nimi maruderzy, stale dokonywali rabunków i podpaleń. Nie oszczędzano przy tym niemieckiej ludności cywilnej, która po części nie zdążyła się ewakuować. W ciągu kilku miesięcy stare miasto zostało w znacznej mierze wypalone i zniszczone. Ze skutkami zniszczeń wojennych zdołano się uporać dopiero w latach 60. i 70. XX wieku.
Położenie Strzelec Krajeńskich pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi jak Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Zielona Góra, Poznań oraz bliskość do stolicy Niemiec – Berlina, czyni to miejsce atrakcyjnym do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Ziemia Strzelecko-Krajeńska położona jest w północno-wschodniej części województwa lubuskiego, w powiecie strzelecko-drezdeneckim i stanowi jeden z ciekawszych obszarów krajoznawczych tej części kraju. Dzięki swemu położeniu na pograniczu wysoczyzny pomorskiej i pradoliny Noteci, region posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu.
Dużo tutaj wzgórz i pagórków, z rozpościerającymi się na ich zboczach polami uprawnymi i lasami. Pośród tego bogactwa natury mienią błękitem wód liczne jeziora i strumienie.
Naturalnym bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne, w tym duże fragmenty puszcz Drawskiej i Gorzowskiej, a w nich chronione tereny - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego.