Język / language:

Newsletter

Szukaj

Stronie Śląskie

www.stronie.pl
Aktualny filmWłącz ten film
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie
Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie
Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie
Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie Stronie Śląskie - zdjęcie

Miasto i Gmina Stronie Śląskie położone jest na wysokości 500 – 610 m n.p.m w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.


czytaj dalej...

Miasto i Gmina Stronie Śląskie położone jest na wysokości 500 – 610 m n.p.m w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Gmina należy do powiatu kłodzkiego, w województwie dolnośląskim. Dominujące tu lasy, z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych, stwarzają nigdzie niespotykane warunki do aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą.

 

Głównym węzłem komunikacyjnym okolicy jest miasto powiatowe Kłodzko, od którego prowadzą do Stronia dobrze utrzymane asfaltowe szosy. Do miasteczka można dojechać od północy z uzdrowiska Lądka Zdroju, Javornika i Złotego Stoku. Od zachodu prowadzi droga z Bystrzycy Kłodzkiej. Ze Stronia można wygodnie dojechać do wszystkich okolicznych wsi asfaltowymi drogami. Miasto jest skomunikowane autobusami z Lądkiem Zdrój, Kłodzkiem, Bystrzycą, Międzygórzem, Świdnicą, Wałbrzychem, Legnicą, Wrocławiem i Kudową.

 

Dolinę, w której leży Stronie Śląskie wydzielają cztery pasma górskie: od północy - Góry Złote, od południowego-wschodu Góry Bialskie, od południa - Masyw Śnieżnika (z dominującym nad okolicą szczytem Śnieżnik, 1425 m n.p.m), od zachodu - Góry Krowiarki.

 

Stronie leży w szerokiej, rozgałęzionej dolinie z licznymi rzekami: Białą Lądecką, Morawką, Kleśnicą, Sienną Wodą. Kiedyś miasto przemysłowe z hutą szkła, tartakami i kopalnią uranu, obecnie przeistoczyło się w potentata turystycznego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Gmina szeroko propaguje "nordic walking". Szlaki piesze i rowerowe prowadzą dobrze oznaczonymi trasami. Gęsta sieć rzek i strumieni oraz liczne łowiska jest rajem dla wędkarzy. Dla amatorów kąpieli proponujemy zbiornik w Starej Morawie, który jest bardzo dobrze zagospodarowany. Posiada on molo z wieżą widokową oraz plażę z pełnym zapleczem rekreacyjnym.

 

W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie, w Siennej - Ośrodek Górski „Czarna Góra”, w Kamienicy - Stacja Narciarska „Kamienica” oraz wyciągi w Nowym Gierałtowie, Nowej Morawie, Bielicach. Posiadamy najdłuższe trasy narciarskie na Ziemi Kłodzkiej.

 

Dużym atutem Gminy jest położenie na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, utworzonego w 1981 roku dla ochrony górskiego krajobrazu. W obrębie Gminy zostały utworzone cztery rezerwaty:

 

- Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki na szczycie Śnieżnika.

 

- Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki w okolicy Bielic.

 

- Rezerwat Przyrody Nowa Morawa

 

- Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

 

 

Nasza Gmina to raj dla paralotniarzy, którzy mogą startować ze szczytu Czarnej Góry. Miejsce to upodobali sobie także amatorzy kolarstwa górskiego. Co roku na szczycie Czarnej Góry (1205 m n.p.m) powstają nowe trasy do downhillu. Na szczycie Czarnej Góry znajduje się 15 m wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękne panoramy górskie.

 

Gmina Stronie Śląskie to wyjątkowy region, pełen licznych walorów antropogenicznych i przyrodniczych. Możemy polecić: Kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, dawny pałac królewny Marianny Orańskiej obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, zabytkowy Wapiennik, Muzeum Minerałów, Muzeum Ziemi, Sztolnię Fluorytową oraz największą atrakcję jaką jest jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce - Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie.

 

W czasie niepogody zapraszamy do Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie do dyspozycji turystów oddajemy halę sportową, krytą pływalnię oraz pomieszczenia odnowy biologicznej.

 

Walory przyrodnicze, dobra baza hotelowa i gastronomiczna, organizowane ciekawe imprezy turystyczne oraz serdeczność i gościnność mieszkańców czynią Gminę Stronie Śląskie miejscem wprost idealnym do wypoczynku i rekreacji.

 

ZAPRASZAMY!

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.