Język / language:

Newsletter

Szukaj

Pelplin

Miasto z Dusząwww.pelplin.pl
Aktualny filmWłącz ten film
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie
Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie
Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie Pelplin - zdjęcie

Miasto i Gmina Pelplin położona jest w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim.

 


czytaj dalej...

Miasto i Gmina Pelplin położona jest w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim. Pelplin na kartach historii pojawił się 2 stycznia 1274 roku, w dokumencie wystawionym w Świeciu przez księcia pomorskiego Mszczuja (Mestwina) II, syna Mszczuja I i Zwinisławy, córki Mieszka Starego. Książe wówczas nadał Cystersom wieś zwaną Polplin wraz z obszarem zawartym między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą.

 

Od tej pory ziemie Pelplińskie nierozerwalnie złączyły się ze światem duchowym. Pomiędzy XIII i XVI w. w dolinie nad Wierzycą zakonnicy wznieśli trójnawową świątynię oraz zabudowania klasztorne i gospodarcze. 16 lipca 1821 roku Papież Pius VII bullą "De salute animarum" powiększył Diecezję Chełmińską i przeniósł stolicę z Chełmży do Pelplina. Miasto oficjalnie stał się siedzibą Biskupów w 1824 roku. Wydarzenia te miały ogromne znaczenie dla niewielkiej wówczas wioski - widać to szczególnie w liczbie ludności. W 1780 r. Pelplin liczył zaledwie 318 osób, a już w 1855 r. liczba mieszkańców wzrosła do 1300.

 

Wyższe Seminarium Duchowne założone w Chełmnie w 1630 roku, przeniesiono do Pelplina w 1829 roku. W 1836 roku, dzięki staraniom ówczesnego Biskupa Anastazego Sedlaga, otwarto w Pelplinie Collegium Marianum - wówczas jedyną na terytorium zaboru pruskiego polską szkołę średnią. Obie szkoły istnieją po dziś dzień i mają swoje siedziby w pocysterskich zabudowaniach sąsiadujących z przepiękną gotycką bazyliką katedralną.

 

W 1931 roku, kiedy Pelplin liczył 4200 mieszkańców, nadano mu prawa miejskie, a 6 lat później przyznano herb z mitrą.

 

Wybuch II wojny światowej otworzył najbardziej tragiczny rozdział w historii Pelplina. Seminarium Duchowne stało się m.in. więzieniem gdzie odbywały się przesłuchania torturowanych więźniów. Dzień 7 marca 1945 roku położył kres okupacji hitlerowskiej. Detonacje przy wysadzaniu mostów przez wycofujące się oddziały niemieckie zniszczyły witraże Katedry, kościoła parafialnego, kaplic Seminarium i Collegium Marianum. Jedyna bomba, która wpadła do Katedry, przebiwszy dach sklepienia za ołtarzem głównym, na szczęście nie eksplodowała (do dziś na suficie Katedry można wciąż dostrzec to miejsce). 25 marca 1992 r. Pelplin stał się Stolicą Diecezji Pelplińskiej. Dzięki staraniom pierwszego biskupa diecezji i jego współpracowników zabytkowe budowle zostały odrestaurowane a w nim perła architektury Bazylika Katedralna, która jest drugim, co do wielkości kościołem w Polsce zbudowanym z cegły. Zespół zabytkowych budowli w Pelplinie, z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga, został odznaczony Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego Produktu Turystycznego roku 2003.

 

Pelplin nie bez powodu często nazywany jest Kulturową Stolicą Kociewia. Odbywa się tu wiele imprez o charakterze ogólnopolskim m.in.: Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, Jarmark Cysterski oraz szereg imprez regionalnych

- Dożynki Gminne, Konkurs Gwary Kociewskiej, Światło i Dźwięk, Czwartki Poetyckie i festyny oraz pikniki wiejskie.

 

Na obszarze gminy znajdują się liczne obiekty, pełne unikalnych w skali europejskiej, zabytków architektury, rzeźby i malarstwa począwszy od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Największą atrakcją turystyczną Pelplina jest dawne opactwo Cysterskie, którego sercem jest Bazylika Katedralna z przełomu XIII i XVI w., jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej. Kryje ona w sobie przepiękny Ołtarz Główny, największy w tej części Europy, a jej barokowe wnętrza ozdabiają wspaniałe ołtarze z niepowtarzalnym malarstwem wielkich mistrzów: Hermana Hana, Bartłomieja Strobla i Andrzeja Stecha.

 

Odrębną atrakcję Pelplina stanowią bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego, wśród których najcenniejszym eksponatem jest jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga (1453 - 1455).

 

Turystyczną atrakcją Pelplina i okolic jest także niewątpliwie barwny przełom rzeki Wierzycy, malownicze tereny Niziny Walichnowskiej biegnącej wzdłuż rzeki Wisły, oraz liczne pomniki przyrody. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje Góra Jana Pawła II - miejsce, gdzie 06 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II celebrował mszę świętą. Górę ozdabia pamiątkowy, podświetlany krzyż, droga krzyżowa oraz pomnik.

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.