Język / language:

Newsletter

Szukaj

Łobez

www.lobez.pl
Łobez
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Łobez - zdjęcie Łobez - zdjęcie Łobez - zdjęcie Łobez - zdjęcie
Łobez - zdjęcie Łobez - zdjęcie Łobez - zdjęcie

Gmina Łobez położona jest w środkowej części Pomorza Zachodniego, w powiecie łobeskim nad rzeką Regą. Krzyżują się tutaj ważne szlaki komunikacyjne: linia kolejowa Szczecin – Gdańsk oraz trasa samochodowa Gorzów Wielkopolski – Kołobrzeg. 


czytaj dalej...

Gmina Łobez położona jest w środkowej części Pomorza Zachodniego, w powiecie łobeskim nad rzeką Regą. Krzyżują się tutaj ważne szlaki komunikacyjne: linia kolejowa Szczecin – Gdańsk oraz trasa samochodowa Gorzów Wielkopolski – Kołobrzeg. Niewielkie odległości: do Bałtyku (70 km do Kołobrzegu), do granicy zachodniej (80 km do Szczecina i 90 km do Kołbaskowa) oraz do międzynarodowego lotniska w Goleniowie (60 km), sprzyjają kontaktom gospodarczym i turystycznym.

 

Zalążkiem miasta Łobez była osada pomorskich Słowian istniejąca tutaj od niepamiętnych czasów. Miasto należy do grupy miejscowości, które najwcześniej na Pomorzu Zachodnim otrzymały prawa miejskie. W dokumencie z 1295 roku występuje już jako miasto.

 

Do dziedzictwa kulturowego Łobza należą późnogotycki kościół farny z XV wieku i domy ryglowe z XVIII i XIX wieku. W każdej niemal wsi odnajdujemy pamiątki przeszłości w postaci dworków (Zajezierze, Łobżany), parków podworskich z pomnikami przyrody (Zachełmie) oraz wiejskich kościółków. Wskazać tu można chociażby piękny kościół w Wysiedlu, z cennym renesansowym ołtarzem protestanckim oraz kościół w Dobieszewie, z drewnianym tryptykiem. Na szczególną uwagę zasługuje także holenderski wiatrak w Poradzu i poniemiecki cmentarz w Przyborzu.

 

Ogromnym skarbem Ziemi Łobeskiej jest środowisko naturalne. Malownicze tereny sprzyjają wycieczkom pieszym, rowerowym i konnym. Edukacji ekologicznej, turystyce i rekreacji służy leśna ścieżka edukacyjna. Wytyczono również trasy rowerowe, prezentujące łobeskie cuda przyrody nieożywionej i ożywionej. Szlak „Doliną rzeki Regi” przebiega malowniczą doliną rzeki o wysokich, stromych zboczach z licznymi wąwozami, parowami i jarami, porośniętymi starym lasem. Trasa „Rezerwaty i pomniki przyrody” prowadzi do najciekawszych obiektów florystycznych Ziemi Łobeskiej np. Kniewskie Błoto, aleja lipowa Zachełmie - Meszne, czy rezerwat nad jeziorem Piaski.

 

Nasze jeziora są atrakcyjne zarówno dla amatorów sportów wodnych jak i dla wędkarzy. Jezioro Karwowo zapewnia znakomite warunki do wypoczynku. Położone jest w dolinie rzeki Regi, wsród starego, grzybnego lasu. Nad brzegiem wytyczono kąpielisko z pomostem oraz zbudowano zadaszenia ze stołami i ławkami. Jest też pole namiotowe i miejsce na bezpieczne ognisko.

 

Biorąca swój początek w lasach Pojezierza Drawskiego Rega o długości 179 km., przepływa przez gminę malowniczą doliną o wysokich zboczach, dochodzących nawet do 50 m. Na skraju Przyborza, z wysokiego brzegu rozciąga się piękna panorama doliny rzeki. Są tutaj wymarzone warunki do nauki i uprawiania lotniarstwa. Bystry nurt rzeki, w którym żyją pstrągi i trocie, przyciąga nie tylko wędkarzy, świetne warunki znajdują tu też miłośnicy kajakarstwa. Powszechnie znane są coroczne spływy kajakowe „Regą do morza”.

 

Zapraszamy!

 

Gmina Łobez Urząd Miejski w Łobzie

73-150 Łobez

ul. Niepodległości 13

Tel. (091) 397-40-01 do 02

Fax. (091) 397-43-73

e-mail

www.lobez.pl  

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.