Język / language:

Newsletter

Szukaj

Kęty

www.kety.pl
Kęty
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie
Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie
Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie Kęty - zdjęcie

Kęty to ponad siedemsetletnie małopolskie miasto z przebogatą historią. Patronem miasta jest św. Jan Kanty. Wznosi się u stóp Beskidów nad czystą rzeką Sołą.


czytaj dalej...

Kęty to ponad siedemsetletnie małopolskie miasto z przebogatą historią. Patronem miasta jest św. Jan Kanty. Wznosi się u stóp Beskidów nad czystą rzeką Sołą. Dziś Kęty liczą blisko dwadzieścia tysięcy mieszkańców i są prężnie rozwijającą się gminą z sześcioma sołectwami. Wśród licznych podmiotów gospodarczych są przede wszystkim małe rodzinne firmy, ale nie brak tu i dużych przedsiębiorstw.

 

W Kętach funkcjonuje doskonale wyposażony Dom Kultury z cyfrowym kinem 3D, duża biblioteka i muzeum miejskie z bogatymi zbiorami. Dzięki temu w mieście nie brakuje koncertów, wystaw i przeróżnych, cyklicznych imprez kulturalnych, jak Festiwal „Psalite Deo”, Folklorystyczne Dni Przyjaźni, Dni Kęt, taneczny konkurs „Złote Pantofelki” czy Festyn Franciszkański.

 

Niezwykle atrakcyjna jest gminna baza sportowa i rekreacyjna. Mamy krytą pływalnię z sauną, halę sportową a przy niej grotę solną, liczne boiska – również do siatkówki plażowej, w tym ze sztuczną nawierzchnią – w tym dwa „Orliki 2012”, korty tenisowe, liczne trasy rowerowe i kilka parków – wśród nich unikalny park lipowy. Atutem Gminy Kęty jest fakt, że posiadamy największe zalesione tereny w powiecie oświęcimskim, a brzegi Soły są wyjątkowo malowniczym i przyjaznym miejscem wypoczynku.

 

Ogromny wpływ na warunki życia w naszej gminie mają przedsiębiorstwa komunalne, wyposażone w dobrze funkcjonującą infrastrukturę. Mamy nowoczesną oczyszczalnię ścieków, spełniające wszelkie unijne standardy składowisko odpadów, a do tego od lat trwa sukcesywna kanalizacja całej gminy. Budujemy nowe obwodnice i trwa rewitalizacja starego miasta. Dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu funduszy unijnych w 2009 roku Kęty znalazły się wśród dziesięciu gmin najefektywniej korzystających z unijnego wsparcia finansowego. Umiemy wykorzystywać dane nam szanse.

 

To z tych wszystkich powodów Kęty i otaczające je wsie stały się atrakcyjnymi miejscami do zamieszkania. Coraz więcej osób z zewnątrz wybiera Gminę Kęty jako swoje nowe miejsce do życia.

 

 

HISTORIA KĘT

 

Tutejsza historia sięga XII wieku, kiedy nad brzegiem Soły powstała pierwsza osada. W 1277 r. Kęty były już miastem – to data ich drugiej lokacji, na prawach lwóweckich. W 1391 r. miasto lokowano ponownie, już na nowszym prawie magdeburskim, a trzydzieści lat po tym fakcie Kęty miały już swój samorząd.

 

Wielokulturowość tego miejsca, gdzie od wieków żyli obok siebie Polacy, niemieccy osadnicy, a także Czesi i Żydzi była gwarancją rozwoju najpierw książęcego a potem wolnego królewskiego miasta. Prężnie rozwijało się tutaj rzemiosło i handel, bo w Kętach krzyżowały się dwa ważne szlaki handlowe z Węgier i z Moraw, wiodące do Oświęcimia i Krakowa. Przez stulecia Kęty słynęły z wyrobu wybornych sukien, pysznych miodów pitnych, a także z organizowanych tu wielkich jarmarków i cotygodniowych targów. Dzięki pracowitości i przedsiębiorczości kęczan już w XVI wieku Kęty należały do najzasobniejszych miast Małopolski. Świadczą o tym nasze najcenniejsze dokumenty historyczne – księgi cechowe.

 

Mają też Kęty w swej historii piękne patriotyczne karty. Tutaj stacjonowała husaria Jana III Sobieskiego, ciągnąca pod Wiedeń pod dowództwem hetmana Mikołaja Hieronima Sieniawskiego. W Kętach, w 1768 roku szlachta Księstwa Oświęcimskiego podpisała swój akces do konfederacji barskiej. Kęty były ostatnim polskim miastem, w którym w 1813 roku mieszkał książę Józef Poniatowski, przed wyruszeniem pod Lipsk. Tu w 1915 roku I Brygada Legionów Polskich stacjonowała przez kilka tygodni, nim ruszyła do kolejnego boju o niepodległą ojczyznę. W jednej z kamienic przy Rynku mieszkał sam Józef Piłsudski.

 

Na kęckim cmentarzu, tak starym jak Cmentarz Rakowicki, spoczywają liczni powstańcy, a także bohaterowie wojen o niepodległą Polskę. Tu w 2008 r. podczas odwiedzin w Kętach skierował swe pierwsze kroki prof. Norman Davies, aby złożyć hołd jednemu z nich – Marianowi Zielińskiemu, swemu teściowi i uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej. To Marian Zieliński, profesor kęckiego liceum pół wieku temu w Kętach zaraził młodego Normana Daviesa pasją do polskiej historii.

 

Wśród wielu kęczan, oddanych patriotów i znakomitych obywateli największą postacią i chlubą miasta jest urodzony tutaj w 1390 r. święty Jan Kanty, teolog i profesor Akademii Krakowskiej, patron nauczycieli i studentów, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowa i Polski - kanonizowany w 1767 r. Jego pomnik stoi na naszym Rynku. Kęczanami byli też: zasłużony dla Krakowa i jego historii Ambroży Grabowski, a także restaurator Jan Hawełka, historyk prof. Stanisław Krzyżanowski czy krajoznawca Eugeniusz Janota.

 

Mają Kęty swoje unikalne zabytki, do których należy przede wszystkim średniowieczny układ urbanistyczny z uliczkami, pięknym Rynkiem i 200-letnimi kamienicami. Do wspaniałych zabytków należy kościół parafialny p.w. świętych Małgorzaty i Katarzyny oraz barokowy kościół św. Jana Kantego, wystawiona na miejscu rodzinnego domu świętego. Są też w Kętach trzy klasztory. Najpiękniejszy z nich, klasztor franciszkanów ma już 300 lat. Odnowiony, ale nie zmieniony w żadnym szczególe, jest doskonałym przykładem założeń architektonicznych charakterystycznych dla franciszkańskich kompleksów klasztornych. Z kolei klasztor Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego to pierwsza ich siedziba w Polsce. W Kętach, w kościele parafialnym znajduje się też grób założycielek zgromadzenia - błogosławionej Celiny i Jadwigi Borzęckich. Drugi żeński klasztor, sióstr klarysek, założyła w Kętach matka Maria (Walentyna) Łempicka, której proces beatyfikacyjny trwa od kilku lat. Kameralny kościół klarysek zdobią wyjątkowej urody neogotyckie ołtarze autorstwa tutejszego snycerza Stanisława Jarząbka.

 

Dziś nasze tradycje pielęgnowane są przez Towarzystwo Miłośników Kęt, zrzeszające ludzi kochających lokalne dzieje. Od kilkunastu lat rokrocznie TMK wydaje swój „Almanach Kęcki” – znakomity periodyk, który gromadzi dorobek intelektualny tutejszego środowiska.

 

Historię Kęt i ich charakter doskonale symbolizuje nasz 600-letni herb. Jest w nim pół piastowskiego orła, bo Kęty zawsze ciążyły do królewskiego Krakowa – często zwane były nawet Małym Krakowem. Rodzili się tutaj patrioci i wielcy ludzie, jak święty Jan Kanty, i to symbolizują trzy orle, złote jaja. A wstęga Soły pod nimi przypomina nam nasze związki z rzeką, którą kęczanie od wieków nazywali Matką. Jedna z miejscowych legend mówi nawet, że z niej się wywodzą, bo kęczanie powstali z rzecznych głazów wyrzuconych na brzegi. Dlatego są twardzi i silni jak one.

 

 

Urząd Gminy Kęty

Rynek 7 32-650 Kęty

Tel.: (33) 844 7600

Fax: (33) 844 7660

e-mail: [email protected]

www.kety.pl

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.