Język / language:

Newsletter

Szukaj

Kamienna Góra

www.kamiennagora.pl
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie
Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie
Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie Kamienna Góra - zdjęcie

Kamienna Góra to miejsce, które dzięki swoim walorom wypoczynkowym oraz krajoznawczym przyciąga coraz więcej podróżnych, którzy docierają w Karkonosze.

 


czytaj dalej...

Kamienna Góra to miejsce, które dzięki swoim walorom wypoczynkowym oraz krajoznawczym przyciąga coraz więcej podróżnych, którzy docierają w Karkonosze. Położenie miasta niemal w sercu Sudetów w obniżeniu otoczonym wszechobecnymi pasmami górskimi oraz liczne parki i tereny zieleni, a także 2 sudeckie rzeki, sprawiają, iż Kamienna Góra jest miejscem niezwykle ciekawym pod względem turystycznym. Liczne drogi, ścieżki oraz szlaki turystyczne sprawiają, iż występują tutaj korzystne warunki do uprawiania czynnego wypoczynku, w związku z czym miasto stanowi doskonałą bazę wypadową wędrówek pieszych i kolarskich. Kamienna Góra posiada ciekawą historię, która rozpoczęła się we wczesnym średniowieczu. Wtedy w strategicznym miejscu – w widłach rzek oraz na szlaku handlowym łączącym Śląsk z Czechami – powstała pierwsza na tym terenie osada ludzka. Pierwsze udokumentowane informacje o mieście pojawiły się w 1249 r., kiedy Bolesław II legnicki, zwany Rogatką, zezwolił benedyktynom z Krzeszowa lokować na prawie niemieckim wieś targową zwaną Landishute. Największe zasługi dla Kamiennej Góry przypisać należy Bolkowi I, który otoczył swoją opieką istniejącą już osadę, zadbał o jej rozwój oraz doprowadził do tego, że miasto w 1292 r. uzyskało prawa miejskie.

 

Ratusz

 

Ratusz

 

Obecny gmach ratusza znajduje się przy Placu Grunwaldzkim w miejscu wyburzonej Bramy Górnej oraz muru, który niegdyś okalał stare miasto. Jest to neorenesansowa budowla z 1905 roku, składająca się z 3 kondygnacji oraz wysokiej wieży zakończonej galeryjką i hełmem, z otworów którego można obserwować panoramę miasta na tle Gór Kamiennych i Wałbrzyskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Na pierwszym piętrze budynku można zauważyć 3 duże okna, które zdobią witraże oraz ludzkie głowy mające symbolizować przedstawicieli stanów będących reprezentantami ówczesnej władzy miejskiej. Południową ścianę ratusza zdobi natomiast długi fryz, który przedstawia obronę miasta podczas walk z husytami w 1426 r. Na wykuszu tej elewacji umiejscowiono również 4 płaskorzeźby przedstawiające główne kamiennogórskie rzemiosła, które były wizytówką miasta – piwowarstwo, przędzalnictwo, tkactwo i obuwnictwo. W holu głównym budynku zachwyca kamienna balustrada, na początku której stoi lew dzierżący w łapach tarczę z kamiennogórskim herbem. W oknie na półpiętrze widnieje monumentalny witraż z godłem miasta Na uwagę zasługują również popiersia księcia Bolka I i Bolka II oraz sala posiedzeń Rady Miejskiej, czyli tak zwana Sala Witrażowa.

 

 

Kościół Matki Bożej Różańcowej

 

Kościół

 

U podnóża Góry Parkowej tuż za dawnymi murami starego miasta położona jest barokowa świątynia. To jeden z dwóch zachowanych do dziś kościołów Łaski na Śląsku, który powstał na mocy traktatu z Altranstädt. Został wzniesiony w latach 1709-1730 wg projektu budowniczego i architekta Martina Frantza, który swój pomysł wzorował na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie. Świątynię charakteryzują sklepienia kolebkowe oraz rzędy empor, czyli swoistego rodzaju trybun, dzięki którym w kościele miejsca siedzące może zająć nawet do 4 tys. wiernych. Na malowidłach ściennych widnieje głównie Matka Boska oraz postacie związane z historią Polski, które składają Jej hołd. Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła Gotycko-renesansowy kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła to najstarszy kościół znajdujący się w mieście. Usytuowany jest na starówce, w jej południowo-zachodniej części. Świątynia ta została wzniesiona pod koniec XIII wieku, jednak do współczesności nie zachowała się w swym pierwotnym kształcie. Została spalona podczas wojen husyckich i w związku z tym przebudowano ją w XV w. Wewnątrz kościoła na szczególną uwagę zasługuje późnogotycki ołtarz świętej Anny, czyli polichromowany tryptyk z 1520 r. W kościele jest również bogato zdobiona kamienna chrzcielnica, która stanowi swoistą pamiątkę po renesansie oraz barokowa XVIII-wieczna ambona. Z kolei na zewnątrz w murze kościoła umiejscowione są kamienne płyty oraz epitafia, a obok muru kościelnego stoi barokowa figura patrona dobrej spowiedzi, czyli św. Jana Nepomucena.

 

Rynek

 

Rynek

 

Kamiennogórski rynek to prostokątny plac otoczony klimatycznymi kamieniczkami pochodzącymi głównie z przełomu XVIII i XIX w. Większość starszych budynków uległa zniszczeniu w wyniku kataklizmów, które często nawiedzały miasto lub po prostu została zburzona ze względu na swój zły stan. Jednakże do dziś zachowało się kilka barokowych kamienic z podcieniami, które wykorzystywano jako doskonałe miejsce handlu. Znajdują się one głównie w pierzei północno-zachodniej i jedna z nich jest siedzibą Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, prezentującego głównie dzieje miasta oraz całego regionu ze szczególnym uwzględnieniem tkactwa.

 

Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego

 

Muzeum

 

W zabytkowej kamienicy mieszczańskiej w samym rynku miasta mieści się Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, które prezentuje nie tylko dzieje miasta, ale i całego regionu ze szczególnym uwzględnieniem tkactwa. W dziale tkackim zgromadzonych jest ponad 700 eksponatów, a wśród nich tkaniny przemysłowe i zabytkowe, jak serwety, hafty, obrusy, tkaniny artystyczne z lat 1977-2006, a także narzędzia i maszyny wykorzystywane niegdyś do obrabiania lnu oraz stroje ludowe i mieszczańskie z całego Dolnego Śląska. Muzeum gromadzi również stare dokumenty i fotografie, a także posiada bogate zbiory malarstwa sztalugowego, rzeźby drewnianej oraz starodruków. Warto również wspomnieć, iż siedziba kamiennogórskiego muzeum była miejscem spotkań loży masońskiej, zrzeszającej szereg notabli miasta, a wśród nich burmistrzów, urzędników, właścicieli fabryk, nauczycieli, lekarzy, kupców, a pozostałości po wolnomularskiej działalności są widoczne do dziś w budynku muzeum.

 

Mury miejskie i deptak

 

Deptak

 

Wybierając się na spacer deptakiem przy ul. Browarowej, można napotkać trwałe znamiona historii. Do czasów obecnych zachował się bowiem fragment dawnych murów obronnych miasta. Pod koniec XIV w. ówczesny Landishutt otoczono murami obronnymi, które opływała fosa. Wstęp do miasta możliwy był przez dwie bramy – Dolną (północną) od strony zamku oraz Górną (południową), umiejscowioną na dzisiejszym Placu Grunwaldzkim tuż obok ratusza. Do czasów obecnych zachowały się w sumie trzy fragmenty murów obronnych miasta – za ratuszem, na zapleczu plebanii Kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz przy ul. Ogrodowej i Browarowej, gdzie obecnie powstał deptak zachęcający do spacerów.

 

 

 

Cmentarz żydowski

 

 

 

Zlokalizowany na północny wschód od centrum miasta, nieopodal cmentarza katolickiego przy ul. Katowickiej, cmentarz żydowski w Kamiennej Górze jest jednym z nielicznych i najlepiej zachowanych kirkutów na Śląsku. Został założony w 1824 r. i do dziś stanowi niezwykle cenny walor krajoznawczy. Na niewielkiej powierzchni niespełna 0,05 ha można podziwiać nagrobki żydowskie, czyli macewy pochodzące głównie z XIX w. Zostały wykonane przede wszystkim z piaskowca i wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie – dominują na nich inskrypcje hebrajskie, które do dziś są czytelne.

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.