Język / language:

Newsletter

Szukaj

Andrychów

www.andrychow.eu
Zobacz wirtualny spacer po mieście (w nowym oknie)
Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie
Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie
Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie
Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie Andrychów - zdjęcie

Na południu Polski, pomiędzy Wadowicami a Bielskiem-Białą, nieopodal Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa znajdują się miasto i gmina Andrychów.

 


czytaj dalej...

Na południu Polski, pomiędzy Wadowicami a Bielskiem-Białą, nieopodal Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa znajdują się miasto i gmina Andrychów.

 

Jest to miejsce, gdzie przez cztery pory roku każdy przybysz znajdzie dla siebie wiele atrakcji przyrodniczych, turystycznych, sportowych i kulturalnych. Gmina Andrychów leży prawie w całości w największej kotlinie Beskidu Małego, wyżłobionej przez potoki Rzyczanki i Targaniczanki, które łączą się na terenie miasta Andrychowa w rzekę Wieprzówkę - lewy dopływ Skawy. Dwa sołectwa gminy leżą u podnóża Beskidu Małego, a miasto i pozostałe wioski - na obszarze Pogórza Śląskiego. Beskid Mały jest niewielkim, lecz niezwykle ciekawym i urozmaiconym - tak pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym - pasmem górskim. Niewielkim, bo o długości nie większej niż 35 km, szerokości około 12 km i średniej wysokości około 800 m n.p.m. Masyw ten od północy graniczy z Pogórzem Śląskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, od południa z Kotliną Żywiecką i od południowego-wschodu i wschodu z Beskidem Średnim (Makowskim). Przełomowa dolina rzeki Soła dzieli Beskid Mały na dwie części: mniejszą zachodnią, w formie półpierścienia, obejmującą Hrobaczą Łąkę (Chrobaczą Łąkę), Magurkę Wilkowicką i Czupel (933 m n.p.m. - najwyższy szczyt pasma) oraz większą, wschodnią - bardziej rozczłonkowaną i wydłużoną z kulminacjami Kocierza, Łamanej Skały (929 m n.p.m.), Leskowca (919 m n.p.m.) i Garncarza. Wschodnia część Beskidu Małego zwana jest niekiedy Górami Zasolskimi lub Beskidem Andrychowskim. Większa część gminy znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i jego otuliny. Prócz tej formy prawnej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, najcenniejsze obiekty andrychowszczyzny objęto ochroną rezerwatową (płat górnoreglowego, naturalnego lasu świerkowego, rosnącego w rezerwacie przyrody ”Madohora” - stuletnie świerki); pomnikową (pojedyncze okazy drzew i ich grupy w tym lipę i cis w Targanicach, sosny, limby pod szczytem Potrójnej, ”Warownię nad traktem” - wychodnia skalna z piaskowców godulskich pod Przełęczą Kocierską); w formie użytków geologicznych (przełom przez Czarne Łupki Wierzowskie na granicy Zagórnika i Sułkowic) oraz parkową (ponad 200-letni platan klonolistny). Andrychowszczyzna, poprzez swoją atrakcyjność przyrodniczą i krajobra¬zową, przy równoczesnym niewielkim obciążeniu turystycznym, daje możliwość całorocznego aktywnego wypoczynku dzieciom, młodzieży i dorosłym, a Beskid Mały, dzięki swojemu urokowi, urzekającym krajobrazom, czystemu powietrzu i zróżnicowanej przyrodzie, zapewni swoim gościom ciszę, zdrowie i niepowtarzalne wrażenia.

 

Przy dobrej pogodzie ze szczytu Leskowca widać piękną panoramę Beskidów, rozciągającą się od Beskidu Makowskiego, przez Gorce, pasmo Polic i Babią Górę, a pomiędzy nimi Tatry, aż po Pilsko i Romankę. Natomiast z Potrójnej (881 m n.p.m.) panorama jest jeszcze rozleglejsza, widzimy dodatkowo Kotlinę Żywiecką, Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem oraz inne szczyty Beskidu Małego.

 

Dla amatorów aktywnego wypoczynku istnieje możliwość uprawiania w gminie lub w jej najbliższym sąsiedztwie - indywidualnie lub z przewodnikami i instruktorami turystyki pieszej górskiej, turystyki rowerowej górskiej i nizinnej, hippiki i turystyki konnej, jak również nauki jazdy na koniach, spacerów bryczkami, a zimą jazdy kuligami, narciarstwa biegowego i zjazdowego, wspinaczki skałkowej na kilku wychodniach piaskowcowych, na sztucznej ścianie wspinaczkowej (13,7 m), a także zwiedzania jaskiń szczelinowych, lotniarstwa, zbieractwa runa leśnego (grzyby, jagody, maliny, jeżyny), myśliwstwa (dwa koła łowieckie), wędkarstwa rzecznego i na stawach hodowlanych, fotografii przyrodniczej, turystyki krajoznawczej samochodowej, pływania w basenach krytych i otwartym oraz na wodach otwartych, a także korzystania z szerokiej oferty andrychowskich organizacji turystycznych i udziału w rajdach pieszych i samochodowych, wycieczkach autokarowo-pieszych, imprezach na orientację, wycieczkach rowerowych itd., itp. Przez okrągły rok, praktycznie nie ma u nas weekendu bez imprezy turystycznej lub rekreacyjnej

 

Turystyka narciarska w obrębie gminy koncentruje się wokół Ski-Centrum Czarny Groń (www.czarnygron.pl) i Hotel & Spa „Kocierz”. Ukształtowanie terenu gminy i atrakcyjne warunki środowiskowe sprzyjają organizacji lokalnych tras konnych, tras dla bryczek, sań.

 

Turystykę edukacyjno - rekreacyjną można uprawiać w kilku ośrodkach, takich jak Park Miniatur ”Świat Marzeń” w Inwałdzie (www.parkminiatur.com); Park Rozrywki ”Dinolandia” w Inwałdzie (www.dinolandia.eu); Park Linowy dla dzieci i dorosłych w Rzykach Praciakach (www.czarnygron.pl); PARK LINOWY przy Hotelu „Kocierz” w Targanicach (www.kocierz.pl); MINI ZOO „KUCYK” w Inwałdzie (www.agrokucyk.pl) oraz na basenie kąpielowym w Andrychowie (www.basen.andrychow.pl).

 

Andrychów jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, w którym corocznie odbywa się szereg ciekawych imprez. Organizatorem większości z nich jest Centrum Kultury i Wypoczynku (www.kultura.andrychow.eu). W mieście odbywają się również imprezy o zasięgu ogólnopolskim, miedzy innymi Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON (kwiecień); Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej PIOSTUR GOROL SONG, będący imprezą kwalifikującą do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (listopad) oraz Basztowe Konfrontacje Recytatorskie KORYFEUSZ (grudzień).

 schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.