Język / language:

Newsletter

Szukaj

Chełmno

Miasto Zakochanych®www.chelmno.pl
Aktualny filmWłącz ten film
Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie
Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie
Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie
Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie
Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie Chełmno - zdjęcie

Chełmno położone jest nad Wisłą, w północno-środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Historyczne centrum miasta, odległe około 1,5 km od Wisły, zbudowane zostało na zachodnim skraju - wysokiej skarpie Wysoczyzny Chełmińskiej tworzącej dziewięć wzgórz, które znalazły swoje odzwierciedlenie w herbie miasta.

Chełmno to stolica historycznej ziemi chełmińskiej i miasto hanzeatyckie, wzmiankowane w dokumentach już w 1065 roku.


czytaj dalej...

Chełmno położone jest nad Wisłą, w północno-środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Historyczne centrum miasta, odległe około 1,5 km od Wisły, zbudowane zostało na zachodnim skraju - wysokiej skarpie Wysoczyzny Chełmińskiej tworzącej dziewięć wzgórz, które znalazły swoje odzwierciedlenie w herbie miasta.

 

Chełmno - stolica historycznej ziemi chełmińskiej i miasto hanzeatyckie, wzmiankowane w dokumentach już w 1065 roku. Z jego początkami związane są: wczesnośredniowieczna osada na górze św. Wawrzyńca w Kałdusie (4 km) oraz miejscowość Starogród (7 km), siedziba I-szej komturii krzyżackiej zw. chełmińską. Przywilej lokacyjny tzw. „Prawo Chełmińskie” Chełmno otrzymało 28 grudnia 1233 roku z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego Hermana von Salza oraz mistrza krajowego Hermana von Balk. Dokument ten, zawierający elementy prawa magdeburskiego, flamandzkiego i węgierskiego, stał się aż do XVIII w. wzorcem do lokowania 225 miast (m.in. Warszawy, Gdańska, Torunia) oraz 1364 wsi i wielu osad.

 

Chełmno to miasto, które Zakon Krzyżacki zaplanował na swoją stolicę. Niestety stolicą został Malbork, jednak Zakon Krzyżacki okreslał Chełmno mianem „miasta głównego i godniejszego od pozostałych” i taką też rolę pełniło do upadku państwa krzyżackiego. Okres świetności Chełmna to wiek XIII i XIV. Od początku XIV wieku Chełmno należało do Hanzy wyrastając na duże i bogate miasto. Na rozwój miasta wpłynęła działalność kupców m.in. polskich, niemieckich, angielskich, holenderskich i duńskich, a w XVII wieku - Szkotów.

 

W różnych okresach Chełmno zamieszkiwali również Żydzi, Włosi i Rosjanie. Do 1458 r. funkcjonował tu Sąd Wyższy Prawa Chełmińskiego. Od 1473 r. funkcjonowało tu „studium particulare”, przekształcone w Akademię Chełmińską - filię Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, działającą do 1819 roku. W 1605 r. ksieni tutejszego klasztoru - Magdalena Mortęska (1554-1631) przeprowadziła reformę polskich benedyktynek. Niestety wojny polsko – krzyżackie oraz 22-letnia okupacja miasta (1457-1479) przez zaciężnego krzyżackiego - Bernarda Szumborskiego, podczas wojny trzynastoletniej, spowodowały pogorszenie sytuacji gospodarczej i politycznej miasta.

 

Na mocy II Pokoju Toruńskiego (1466) ziemia chełmińska powraca do Polski, a w 1505 roku Aleksander Jagiellończyk przekazał miasto biskupom chełmińskim. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 roku miasto przeszło pod zabór pruski, a w latach 1807-1815 wchodziło w skład Księstwa Warszawskiego. W XIX w. Chełmno stało się najsilniejszym ośrodkiem polskości na Pomorzu.

 

Od połowy XIX wieku w mieście zaczął rozwijać się przemysł, powstały: fabryka maszyn rolniczych, odlewnia żelaza, odlewnia dzwonów, cegielnia, browar i wiele mniejszych firm. W 1880 r. światowej sławy chirurg Polski dr Ludwik Rydygier przeprowadził w Chełmnie - pierwszą na świecie operacje żołądka. W 1920 roku miasto zostało wyzwolone przez wojska polskie i wróciło do Polski.

 

Chełmno - miasto zabytków

 

Chełmno to miasto wyjątkowo bogate w zabytki. Przepiękna zabytkowa starówka Chełmna, została wpisana w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. Dodatkowo miasto jest członkiem w dwóch międzynarodowych stowarzyszeń opierających się na historii i architekturze średniowiecza: Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego i Związku Miast Hanzeatyckich. Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły piękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów.

 

Spośród siedmiu niegdyś istniejących gotyckich kościołów do dziś zachowało się sześć w tym: kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP z relikwią św. Walentego, kościół pofranciszkański p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja, kościół podominikański p.w. św. Piotra i św. Pawła, kościół p.w. Ducha Świętego, kaplica p.w. św. Marcina oraz dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny z kościołem p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

 

Oprócz obiektów sakralnych tylko w Chełmnie podziwiać można nienaruszony średniowieczny szachownicowy układ urbanistyczny, prawie cały obwód murów miejskich z XIII/XIV w. (dł. 2.270 m), gotycko-renesansowy ratusz wraz ze wzorcem średniowiecznej miary tzw. prętem chełmińskim, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku.

 

W nawiązaniu do średniowiecza powstały w Chełmnie dwie nowe atrakcje turystyczne. Są to: Park Miniaturowych Zamków Krzyżackich nad jez. Starogrodzkim (ul. Jastrzębskiego 5) http://chelmno.pl/index1.php?cid=1333&unroll=20 oraz Średniowieczna Osada Rycerska przy ul. Kościelnej, na terenie której organizowane są pokazy i turnieje rycerskie.

 

Chełmno - miasto zakochanych®

 

Chełmno współcześnie nazywane jest z powodu zabytków „polskim Carcassonne” lub „małym Krakowem na pomorskiej ziemi”, ale również za sprawą przechowywanej od stuleci w kościele farnym p.w. Wniebowzięcia NMP - relikwii św. Walentego oraz corocznie obchodzonego 14 lutego – Dnia Świętego Walentego tzw.„Walentynek Chełmińskich”- Miastem Zakochanych® i Miastem Miłości®. Dla podkreślenia tego faktu nazwy miasta zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym, a w 2008 roku Chełmno - miasto zakochanych® otrzymało certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Polski oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Relikwia św. Walentego tj. „głowa tego Świętego, a w rzeczywistości nieznaczna tylko jej cząstka…”. Trafiła ona do Chełmna prawdopodobnie już w średniowieczu, od dawna słynęła z cudów. W 1630 roku Jadwiga z Czarnkowa Działyńska z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu córki za przyczyną św. Walentego, ufundowała dla relikwii srebrny relikwiarz. 14 lutego 2002 roku po prawie 200 latach ponownie została ona wystawiona.

 

Tego dnia zapoczątkowano w mieście Obchody Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynki Chełmińskie”, na które corocznie mimo zimowej aury zjeżdżają tłumy turystów, by poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok Miasta Zakochanych®. Dla zakochanych i par małżeńskich obchodzących jubileusze pożycia odprawiane są w tym dniu uroczyste msze święte. Nie brakuje walentynkowych konkursów i wystaw, a cały Dzień Świętego Walentego kończy się na rynku układaniem wielkiego płonącego sera z lampionów, Festiwalem Piosenki Miłosnej i koncertem znanych zespołów muzycznych.

 

Pełną informację o „Mieście Miłości®”, zabytkach i innych atrakcjach tego starego średniowiecznego miasta można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Chełmna: www.chelmno.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Tekst opracowano w Referacie Oświaty Kultury i Promocji Urzędu Miasta Chełmna.schowaj opis...


Komentarze (0)

Skomentuj

Brak komentarzy do artykułu - możesz być pierwszy!


Wasze zdjęcia (0)

Dodaj zdjęcie

Nikt jeszcze nie dodał zdjęć - możesz być pierwszy!
Zaloguj się, aby dodać zdjęcia.
województwo:


miasto:Partnerzy portalu Tint Tint Futro Film
Wszelkie prawa do zawartości serwisu zastrzeżone
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zawartość merytoryczną informacji o poszczególnych miastach, hotelach, ośrodkach, restauracjach i innych prezentowanych obiektach.